Nadchodzi duży niedobór ludzi, a to spowoduje globalny chaos ekonomiczny

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy spodziewają się, że w ciągu najbliższych 40 lat światowa populacja zmniejszy się i stanie znacznie starsza z powodu spadającego wskaźnika urodzeń, a to spowoduje ogromny niedobór siły roboczej. Dla pracowników może to zabrzmieć dobrze - wszyscy będą poszukiwani (choć nie wszystkich rozkoszy doświadczymy, ale nasze dzieci). Ci, którzy chcą żyć z emerytury, nie powinni się jednak radować.

 

Ostatnie pięćdziesiąt lat było świadkiem szalonego boomu populacyjnego na świecie. W 1975 roku na Ziemi urodziła się 4 miliardowa osoba. A w 2022 roku, za około miesiąc, urodzi się 8-miliardowe dziecko. Ta „bomba populacyjna” została uznana za bezprecedensowe wyzwanie dla równowagi ekologicznej naszej planety. Zapytany w 2017 roku przez 50 laureatów Nagrody Nobla o to, co stanowi największe zagrożenie dla przyszłości ludzkości, jedna trzecia z nich odpowiedziała, że jest to „nadchodzące przeludnienie planety”.

 

Ale ci laureaci Nagrody Nobla przeoczyli fakt, że siły już działają, prowadząc do spadku populacji. Według obecnych modeli za 40 lat populacja Ziemi zacznie się już zmniejszać. A przede wszystkim mniej będzie osób w wieku produkcyjnym.

 

Nie będzie to spowodowane wirusem ani klęską żywiołową. Wręcz przeciwnie, będzie to wynik wzrostu standardu życia. Im zdrowsi, bogatsi, lepiej wykształceni i dłużej żyjący ludzie, tym mniej mają dzieci. Już teraz liczba dzieci urodzonych w bogatych krajach, takich jak USA, Niemcy i Chiny, nie wystarcza do utrzymania ich populacji.

 

Nadchodzący upadek ludzkości nie jest jeszcze powodem do świętowania, jak mogą sądzić klimatolodzy. Sam spadek liczby ludności nie poprawi ekologii, chyba że nastąpi zmiana nawyków. Będzie to miało jednak katastrofalny wpływ na gospodarkę. Przynajmniej, chyba że znajdziemy jakieś innowacyjne sposoby, aby utrzymać to wszystko w ruchu.

 

Siły gospodarcze i demograficzne, które doprowadzą do spadku liczby ludności na świecie pod koniec XXI wieku, od dawna działają w największych gospodarkach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

Podkreślę w tym ciekawym

Podkreślę w tym ciekawym wideo ważny szczegół... Na "Dom na wodzie" (łódź - jacht) można także wziąć pożyczkę (kredyt hipoteczny)

"... Zamiast wziąć pożyczkę na mieszkanie... wzięliśmy pożyczkę na łódkę..." - (0:47 minuta filmu)

Wiadomość dla tych, którzy nie mają doświadczenia w pływaniu - żeglowaniu...

"...Większość czasu (95%) stoimy w takich miejscach jak to..." - (6:30 minuta filmu)

Portret użytkownika pb88

Przeczytałem tylko tytuł.

Przeczytałem tylko tytuł. Proszę obejrezc sobie film z niemieckich fabryk samochodów.  Co 15 minut zjeżdża nowoczesne super wyposażone auto a ludzi trzeba wyszukiwać na hali produkcyjnej. Cała produkcja zautomatyzowna.

W innych dziedzinach np. przemysł spożywczy to samo, maszyny lub automaty ktore wykonują pracę od początku do końca, czyli ładnego opakowania.  Gdzie więc wystąpi gigantyczny kryzys spowodowany brakiem kudzi ?

Wiem bo znajoma pracuje w panstwowej firmie.  80% urzędników chociaz firma niby coś produkuje.  te pozostałe 20% to manufaktura.  Więc tak wygląda w praktyce "zapotrzebowanie na ludzi" .  Zapomniałbym o kancelariach i ministerstwach, sejmie, urzędach wojwódzkich powiatowych itd.. 

Portret użytkownika Q.

Niedobór ludzi... dla kogo ?

Niedobór ludzi... dla kogo ? Sensownie zorganizowana gospodarka krajowa pozostaje stabilna uwzględniając swoje zasoby, możliwości wydolnicze oraz potrzeby w przeciwieństwie do wszelkich "piramid" opartych o pozyskiwanie wciąż nowych członków na samym jej dole. Znając powierzchnię kraju i jego zasobność w surowce da się łatwo wyliczyć graniczną liczebność populacji, poniżej której należy ją utrzymywać aby nie popaść w kłopoty - to tyle. Tak właśnie chodowca reguluje liczebność swoich stad, wiedząc że co za dużo to nie zdrowo. Samowystarczalne rolnictwo, przemysł wytwórczy, wydobywczy i usługowy gwarantuje rachunkowość zawsze "nad kreską". Kto ze sobą nosi ten się nie prosi - a kto pożycza ten kupuje sobie wroga. 

Pieniadze to nie wszystko (2001)

 

Portret użytkownika euklide⁣s

Wiekszość zasobów pochłąina

Wiekszość zasobów pochłąina pasożyt, którym jest państwo. Nic ono nie wytwarza, a żre ponad miarę i dezorganizuje życie społeczne oraz ekonomię. Aby zracjonalizować zużycie zasobów należy zlikwidować państwo.

Portret użytkownika pb88

Państwo może funkcjonować

Państwo może funkcjonować mając 25 procent urzędników z tej liczby która jest obecnie. I to jest właściwy kierunek reformy państwa. Niesety w tym wariancie rodziny i znajomi polityków nie będą mieli zatrudnienia więc to nie przejdzie. Państwo koniecznie chce się opiekować: narządami rodnymi, dietą, szczepieniem, tym co bywatel robi w wolnym czasie, czy chodzi do lasu czy pali ognisko na swojej działce itd itd.  No i zamierza ściągać coraz więcej podatków żeby było z czego płacić zasiłki.

Chyba zrozumiałe że do tej całej niezbędnej pracy potrzebna jest masa ludzi no i jest. I trzeba im za to płacić. 

Portret użytkownika Hannto

To oznacza tylko tyle że

To oznacza tylko tyle że ludzie się cofną w rozwoju bo rozwinięte społeczeństwa przez niską liczbę urodzeń zanikną a reszta będzie się miała świetnie bo się rozmnażają jak króliki. No ale że sami to na siebie sprowadziliśmy to nie mamy prawa narzekać.

Portret użytkownika Q.

Ano nie bo cywilizowani

Ano nie bo cywilizowani ludzie sami się ograniczą populacyjnie zachowując standart życia a pospulstwo zeżre wszystko wokół siebie bo się rozmnaża bezrozumnie i będzie zdychać z głodu. Cywilizację charakteryzuje stabilność a nie ciągły rozrost, który jest cechą organizmów niepotrafiących się kontrolować, które przenoszą się dalej gdy na miejscu już wszystko wyjedzone. Dobrobyt nie zależy od liczebności. Stare musi obumrzeć by młode mogło żyć- takie są odwieczne prawa natury i wystarczy się do tych praw stosować by sobie nie krzywdować. 

Nie martw się o cały świat - on sam się o siebie zatroszczy, nie martw się o jutro - ono również zrobi to samo. Martw się o siebie byś nie był dla nikogo obciążeniem.

Strony

Skomentuj