Nadchodzą silne burze termiczne, wichury już powodują kłopoty

Kategorie: 

kontakt24.tvn.pl

Wczoraj we Wrocławiu padł rekord ciepła w tym roku i zanotowano 32 stopnie Celsjusza. Upały, jakich doświadczamy od kilku dni nieuchronnie prowadzić będą do powstawania gwałtownych burz. Dzieje się tak ze względu na zjawisko konwekcji. Burze termiczne są przeważnie bardzo intensywne i czasami trwają długo. Dzisiaj i jutro w Polsce powinniśmy się spodziewać takich właśnie zjawisk.

 

Burze termiczne przetaczają się przez całą Azję i Europę. Są doniesienia o bardzo ulewnych deszczach i tornadach na południu Chin. W ich wyniku ranne zostały cztery osoby.

 

W prowincji Guangdong zniszczonych jest przynajmniej 20 budynków przemysłowych. Chińczycy prognozują więcej deszczu. Przeradza się to już w powódź. W niektórych miejscach w jeden dzień spadło tyle deszczu ile zwykle spada przez miesiąc.

 

Zdaje się, że kontynuacja tych zjawisk nastąpiła nad centralną Rosją. Tam również siła żywiołu był tak znaczna, że powalał drzewa i zrywał dachy. Burze często towarzyszyły gradobiciu i kończyły się sporym opadem. Doszło tam też do zerwania wielu linii energetycznych, co skutkuje przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

 

Silny wiatr wystąpił również we wschodniej Francji oraz w Wielkiej Brytanii. Tam efekty były podobne. Burze powalały linie energetyczne, zrywały dachy i niszczyły mienie na ulicach, na przykład samochody.

 

W Polsce również doszło już do problemów w wyniku silnego wiatru. Na razie odczuli to mieszkańcy województwa opolskiego. W wyniku uszkodzenia linii energetycznych 13 tysięcy gospodarstw domowych zostało pozbawionych elektryczności. Niektóre stalowe słupy energetyczne są złamane w pół.

 

W najbliższych dniach należy oczekiwać większej ilości zjawisk takich jak burze konwekcyjne. Pamiętajmy o zabezpieczeniu schronienia dla zwierząt, parkujmy mądrze samochody i bądźmy przygotowani na podmuchy wiatru i intensywny deszcz.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika devoratus

Wprost genialny komentarz,

Wprost genialny komentarz, znaczy, że jeśli coś nie znajduje się w zasięgu naszego wzroku - to znaczy, że tego nie ma.
 
Idąc tym tokiem rozumowania - jeśli ja nigdy nie widziałem Wielkiej Brytanii, to znaczy, że ona nie istnieje, zatem pisząc, że w niej mieszkasz - kłamiesz.

 

 

Portret użytkownika Anomander

hmmm... chyba mieszkam na

hmmm... chyba mieszkam na dosc szczegolnym terenie Polski. zawsze gdy media strasza upalami, tornadami, wichurami, gradobiciem, powodziami, sniezyca, trzesieniem ziemii... i nie wiem czym tam jeszcze, to u mnie jest cicho, spokoj, wiaterek delikatny zawieje, deszczyk odrobinke pokropi... sielanka normalnie. 

Portret użytkownika Stanlej

No ja mieszkam w woj opolskim

No ja mieszkam w woj opolskim i wiatr ostatnio był niezwykle silny i porywisty, chyba przez trzy dni... Tutaj przyznam rację redaktorowi oraz nie dziwię się, że pozrywało linie energetyczne.Fala upałów wskazuje dobitnie, że tak naprawdę mamy tylko zimę i lato, nie ma już jesieni i wiosny, zmieniało się to od paru lat, ale widać to teraz gołym okiem, łatwo można odczuć tę różnicę gdyż nie jest ona już subtelna. Czy to dobrze, czy źle? Tego nie wiem, może niektóre rośliny będą kwitły dwa razy w roku? Plusów i minusów jest wiele...

Strony

Skomentuj