Nadal widać objawy przebudzenia się wulkanu Santorini

Kategorie: 

www.sxc.hu

Wyspa Santoryn znajduje się na czynnym wulkanie. Kiedyś nazywała się Thera, ale erupcja z XVII wieku p.n.e. wymazała całą minojską cywilizację. Ogromne tsunami zdewastowało całą okolicę. Jednak mylą się ci, którzy twierdza, ze to tylko opowieść z przeszłości. Wulkan Santorini nadal jest aktywny. Jego ostatnia erupcja poprzedzona trzęsieniem ziemi miała miejsce w 1956 roku. Wszystko wskazuje na to, że następna może nadejść w najbliższym czasie.

 

W 1956 roku w wyniku trzęsienia ziemi zginęło na Santorynie 47 osób. Zniszczeniu uległo 90% infrastruktury a w regionie rozlało się tsunami. Świadczy to o tym, że wulkan ten nie jest znany wyłącznie z wielkich erupcji w starożytności, ale może być niebezpieczny nawet dzisiaj. Jest to o tyle istotne, że wyspa, pod którą działa wulkan jest często wybieranym miejscem wakacyjnym.

 

Podobno erupcja wulkanu nastąpiła tez w trakcie drugiej wojny światowej. W jej wyniku uszkodzeniu uległo kilka niemieckich łodzi podwodnych typu U-boat. Mieszkańcy do dzisiaj opowiadają tą historię twierdząc, że wulkan uratował ich od wojsk nieprzyjaciela.

 

Niektórzy historycy uważają, że to, co jest opisane w Biblii, jako jedna z plag egipskich to w istocie opis erupcji Santorini. Opis tego jak Mojżesz wyciągnął ręce ku niebu i stała się ciemność na trzy dni bardzo pasuje do efektów znaczącej erupcji wulkanicznej obserwowanych z pewnej odległości.

 

Jakiś czas temu czujniki zainstalowane na wyspie Santoryn wykazały, że w ostatnich latach znacznie zwiększył swoją działalność. Zdaniem naukowców pod wyspą zgromadziło się około czternaście milionów metrów sześciennych magmy. Nie jest przesadą stwierdzenie, że szykuje się kolejna erupcja.

 

Wulkan, który w kilka minut zniszczył dwie cywilizacje ( kreteńską, czyli minojską i tą zamieszkująca There) po raz kolejny może dać pokaz swojej siły. Według Andrew Newmana z Instytutu Geofizyki stanu Georgia, nie da się przewidzieć na pewno, kiedy to nastąpi. Ale precedensy z historii wskazują, że jest wysoce prawdopodobne, że wybrzeże Morza Śródziemnego może podzielić los Japonii z marca 2011.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek Madej

Tak, a najlepiej siedzieć w

Tak, a najlepiej siedzieć w domu, bo wszędzie czają się kataklizmy. Nie strasz ludzi. W ostatnim czasie nie było w regionie wstrząsów większych niż 4,0 w skali Richtera.  Wstrząsy o takiej magnitudzie są ledwo odczuwalne i to tylko przez niektórych, głównie w wysokich piętrach budynków.  W południowo-zachodniej Polsce mają podobne na codzień i jakoś nigdy nie słyszałem, żeby ktoś o nich wspominał. Nawet rzekome 4,6 to bardzo mało (odczuwalne jedynie lokalnie) i nie uprawnia do odradzania komukolwiek wyjazdu. Bywałem w Grecji wielokrotnie, polecam.

Portret użytkownika trew92

jeszcze minie wiele katastrof

jeszcze minie wiele katastrof i klęsk zanim człowiek nauczy sie zyc w zgodzie z naturą. I tak uwazam ze w ostatnich latach było stosunkowo mało katastrof i wbrew temu co mówia naukowcy czy wiekszosc z was nie uwazam zeby działo sie cos nadzwyczajnego z nasza planetą:p Wystarczy spojrzec w pszeszłosc i ocenic (wyjątek moze stanowic tylko liczba katastrofalnych tornad). Wiadomo ze zmiany zachodza i w duzej mierze jest to wina człowieka ale póki co katastrof to jescze nie przynosi.

Portret użytkownika Pozytywne-Myśli

Według mnie natura chce

Według mnie natura chce pokazać człowiekowi, że człowiek należy do tej natury, bo jest jej wytworem. Chce pokazać, że oddalamy się od natury i natura chce troszkę nas "zniszczyć" żebyśmy się nie odalali od niej i przywrócić do w miarę "normalnego" poziomu. Tylko tyle możemy zrobić żyć w zgodzie z naturą i kochać ją, bo jest idealna.

“Ujrzyj samego siebie żyjącego w dostatku, a przyciągniesz ów dostatek. To działa w każdej chwili, w przypadku każdej osoby.”
(Bob Proctor)

Portret użytkownika szaman

Dla przypomnienia. Wulkany

Dla przypomnienia. Wulkany tworzą się wzdłuż krawędzi płyt tektonicznych i jest to większość wulkanów na Ziemi. Oprócz nich około 5% wulkanów powstaje na tzw. "plamami gorąca" lub inaczej "gorącymi punktami".

Skomentuj