Nad wulkanem Taal na Filipinach zaobserwowano największą w historii emisję dwutlenku siarki

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Wysoki poziom wulkanicznej emisji dwutlenku siarki (SO2) oraz wysokie, bogate w parę pióropusze nadal emanują z głównego krateru wulkanu Taal. Jak poinformował filipiński instytut geofizyczny PHIVOLCS, tego typu aktywność trwa od zeszłego weekendu. Bezprecedensowe emisje SO2 odnotowano 28 czerwca, co spowodowało negatywne konsekwencje dla części mieszkańców mieszkających w pobliżu wulkanu.

Emisje SO2, do których doszło 28 czerwca 2021 r. wyniosły średnio 14 326 ton dziennie. To najwyższa wartość w historii odnotowana w obrębie kaldery wulkanu Taal.

 

Wysoki strumień SO2, para wodna emitowana w pióropuszach, słaby ruch powietrza i promieniowanie słoneczne będą nadal powodować smog wulkaniczny, który będzie się unosił nad regionem kaldery Taal. Jest to szczególnie dolegliwe w kierunku północno-wschodnich i wschodnich osad nad jeziorem wzdłuż obecnego kierunku wiatru.

 

PHIVOLCS zgłosił negatywny wpływ na niektórych mieszkańców miasta Lake Tanaouan i gminy Talisay, naprzeciwko wyspy wulkanicznej Taal, oraz niektórych pracowników zajmujących się rybołówstwem w jeziorze Taal. Ze względu na utrzymujące się i bezprecedensowo wysokie poziomy dwutlenku siarki emitowanego z głównego krateru wulkanu Taal, zalecono, aby lokalne władze przeprowadziły badania lekarskie w społecznościach dotkniętych smogiem w celu oceny stopnia narażenia mieszkańców na SO2 i rozważenia tymczasowej ewakuacji bardzo narażonych mieszkańców do bezpieczniejszych obszarów.

 

Władzom lokalnym polecono regularne sprawdzanie prognoz pogody i kierunku wiatru w celu oceny potencjalnego wpływu na mieszkańców gdyby emisje SO2 pozostawały na podwyższonym poziomie.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

SO2 - Bogu niech będą dzięki.

SO2 - Bogu niech będą dzięki. Widocznie od karania (Potop i Sodoma) - przeszedł (On) do łagodniejszej ingerencji. Aerozole siarczanowe, najskuteczniej schładzają atmosferę - chroniąc nas od katastrofy klimatycznej, spowodowanej usuwaniem ze spalin tego gazu (od lat 70 u.w). Spodziewałem się dalszego wzrostu temperatury, po wyeliminowaniu węgla jako paliwa w piecach domowych (3% siarki)

Portret użytkownika BG

SO2 NEUTRALIZUJE "MITYCZNE"

SO2 NEUTRALIZUJE "MITYCZNE" CO2. SUPER . MOŻE JEDNAK NIE ZAMKNIEMY KOPALNI I ELEKTROCIEPŁOWNI , WTEDY PRĄD NIE ZDROŻEJE DO 2030 R O 400%, CO SPOWODUJE PRZEBUDZENIE SIĘ MAS DZISIEJSZYCH 20-25 LETNICH EKO-TALIBÓW I ZAKOŃCZENIE UTOPII "ZIELONEGO ŁADU" TIMMERNANSA ( CZŁOWIEKA O 1000 ZDOLNOŚCIACH ), W ZWIĄZKU Z BRAKIEM MOŻLIWOŚCI ZAPŁATY RACHUNKU, Z WYPŁATY OTRZYMANEJ ZA PRACĘ NA UMOWĘ-ZLECENIE ZA 3 ZŁ NA GODZINĘ.

Skomentuj