Nad Uralem i nad Syberią eksplodował meteoryt

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Superbolid wybuchł na niebie nad regionami Swierdłowsk, Tiumeń, Omsk, Czelabińsk i Kurgan. Film dokumentujący zdarzenie opublikowano na YouTube na kanale Starvisor.

 

Jasny meteor rozświetlił niebo na Uralu i Syberii. W nocy 30 stycznia br. o godz. 03:31 czasu lokalnego astronom z miasta Irbit w obwodzie swerdłowskim, Ilja Jankowski zarejestrował wyjątkowe zjawisko - bardzo jasną ognistą kulę lecącą nisko nad Ziemią.

 

Zdarzenie miało miejsce nad ranem. Według Jankowskiego wybuch meteorytu był tak jasny, że można go było zaobserwować w rejonie Swierdłowska, Czelabińska, Kurganu, Tiumenu i Omska, donosi RIA URA.Ru.

 

Pozostałości ciała niebieskiego mogły spaść w rejonie Tiumenia. Naukowcy zarejestrowali obiekt na niebie na północny wschód od Tiumenia. Teraz odpowiednie służby są zajęte szukaniem fragmentów, donosi dziś Region Tiumen.

 

„Wydarzyło się to na północ od kolei transsyberyjskiej, między linią kolejową a rzeką Tawda. Teren jest trudno dostępny, a obszar poszukiwań jest bardzo duży ”- powiedział Wiktor Grochowski, profesor na Wydziale Metod Fizycznych i Instrumentów Kontroli Jakości UrFU.

 

Profesor dodał, że to ciało niebieskie miało kilka błysków fragmentacji, o mocy których jeszcze nie ma informacji. Na wysokości około 20 km meteor przestał świecić.

 

„Może eksplodował, ale nikt nie słyszał żadnego dźwięku. Oddział ludzi szuka fragmentów na jeziorach. Nie ma sensu szukać w lesie, jest za dużo śniegu” - zauważył naukowiec.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj