Nad Oceanem Atlantyckim uformował się pierwszy w tym roku huragan o nazwie Alex

Kategorie: 

Źródlo: Flickr

Pojawienie się pierwszego atlantyckiego huraganu już 15 stycznia bieżącego roku, jest uważane za anomalię. Meteorolodzy twierdzą, że winne jest zjawisko El Nino. Na skutek tego, że anomalia temperaturowa na Pacyfiku przybiera na sile, wzrasta też ilość przypadków dziwnej pogody na świecie. Do jej przykładów należy huragan pierwszej kategorii, który uderzył na Wyspy Azorskie.

 

Burza tropikalna, która powstała daleko na wschodnim Atlantyku, w dniu 13 stycznia 2016 roku, następnego dnia przekształciła się w huragan. Występowanie takiego systemu pogodowego o tej porze roku jest bardzo niezwykłe. Znane są tylko cztery styczniowe burze tropikalne o takiej sile, os czasu gdy rozpoczęły się ich pomiary, czyli od 1851 roku.

Tropikalny układ niskiego ciśnienia, który rozwinął się na Atlantyku na początku stycznia został zatem pierwszą burzą z imieniem w sezonie huraganów 2016 roku. Jest to niezwykłe ponieważ zazwyczaj trwa on od czerwca do listopada, ale nigdy od stycznia.

Na szczęście huraganowy wiatr nie spowodował śmierci mieszkańców i turystów na Azorach. Według doniesień służb ratowniczych nikomu nic się nie stało. Doszło jednak do rozległych zniszczeń infrastruktury na wyspach. Zerwane są liczne linie wysokiego napięcia, powalonych zostało wiele drzew.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj