Nad Francją zaobserwowano opalizujące chmury

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

We francuskim regionie Prowansja, w pobliżu miejscowości Mouan Sartoux zaobserwowano dość rzadkie zjawisko atmosferyczne. Na niebie pojawiły się tak zwane chmury opalizujące, które błyszczą jak tęcza.

 

Te dziwne kolorowe chmury zdumiały wielu Francuzów, którzy z tego powodu masowo dodawali ich zdjęcia w portalach społecznościowych. Wydawało im się to o tyle niezwykłe, że większość ludzi widziała coś takiego po raz pierwszy.

Oficjalnie kolorowe chmury to skutek zjawiska zwanego iryzacją. Powstaje ono wtedy gdy silne źródło światła trafi na fragment chmury zawierający dużo kryształków lodu, działających jak miniaturowe pryzmaty. Aby chmury zajaśniały w kolorach widma słonecznego konieczne jest tez spełnienie kilku warunków odnośnie pozycji Słońca na widnokręgu wzgłędem chmur. Tylko gdy uda się oświetlić chmury pod odpowiednim kątem, będą one w stanie zabłysnąć kolorowo.

Ponieważ kiedyś takie zjawiska występowały tyylko w kole podbieguowym, wiele osób sądzi, że za intensyfikację ich pojawiania się w naszych czasach odpowiadają jakieś czynniki zewnętrzne. Być może to skutek zanieczyszczenia środowiska, albo konsekwencja dużej ilosci smug pozostawianych za samolotami. Jednak ta teoria nie została jeszcze potwierdzona i można ją rozpatrywać tylko w kategori hipotetycznego wyjaśnienia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj