Kategorie:
22 maja 2023 roku, niebo nad Australią zamieniło się w niesamowite widowisko astronomiczne. Meteor o rozmiarach od 0,5 do 1 metra przeszył atmosferę Ziemi z prędkością sięgającą do 150 tys. km/h, przysparzając mieszkańcom niezapomnianych wrażeń. Zielony błysk zjawiska rozświetlił niebo, a odczuwalny wstrząs oznajmił o jego sile.
To niecodzienne zjawisko było obserwowane w różnych częściach kraju. Mieszkańcy Croydon, miasta położonego 500 km na zachód od Cairns, nie tylko zobaczyli spektakl na niebie, ale również odczuli wstrząs, towarzyszący eksplozji meteorytu. Chociaż rozmiar obiektu klasyfikuje go jako mniejszy lub średni meteor, jego prędkość przekroczyła prędkość dźwięku setki razy. Często meteoryty składają się z kamiennego chondrytu, ale w tym przypadku kolor płomienia może sugerować, że w skład meteorytu wchodziła duża ilość żelaza i niklu.
Meteory powstają, kiedy Ziemia koliduje z obiektami kosmicznymi poruszającymi się z prędkością dochodzącą do 260 tys. km/h. Te obiekty mogą mieć różne rozmiary - od małych cząstek pyłu, po ogromne asteroidy. Wchodząc w ziemską atmosferę, zaczynają się nagrzewać i parować, tworząc jasny ślad na niebie.
Meteory występują w różnych typach: kamienne, żelazne, kamienno-żelazne i lodowe. Najpowszechniejsze są kamienne meteory, które składają się z kamiennego chondrytu. Żelazne meteory zawierają stopy metali, takie jak żelazo i nikiel, podczas gdy meteory kamienno-żelazne są mieszanką kamienia i metalu. Natomiast meteory lodowe składają się głównie z lodu i śniegu.
Upadek meteorytu może mieć różne skutki. Jeśli meteoryt uderzy w wodę, może wywołać tsunami. Z kolei upadek na ziemię może spowodować trzęsienie ziemi, pożary lub inne destrukcyjne zjawiska. Przykładem takiej sytuacji jest zdarzenie z 2013 roku, kiedy meteoryt uderzył w Czelabińsk, powodując potężną eksplozję i niszcząc okna w wielu budynkach. Ponad 1500 osób zostało wtedy rannych, w większości od szkła, które roztrzaskało się na obszarze całej dzielnicy.
Choć ochrona przed meteorytami poruszającymi się z prędkością do 260 tysięcy km/h jest praktycznie niemożliwa, naukowcy pracują nad systemem wczesnego ostrzegania. Dzięki temu możliwe byłoby ostrzeżenie ludności o nadchodzącym niebezpieczeństwie i podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie ewentualnych konsekwencji.
Chociaż spadanie meteorów to rzadkie zjawisko, które występuje kilka razy w roku, może przynieść poważne konsekwencje. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania skutecznego systemu wczesnego ostrzegania oraz strategii minimalizujących potencjalne konsekwencje.
Watch a meteor light up sky across north Queensland in Australia
— Sky News (@SkyNews) May 22, 2023
Watch more: https://t.co/8xyWy2d9Fw pic.twitter.com/S95n531rnm
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Skomentuj