Nad Australią eksplodował jasny zielony meteor

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

22 maja 2023 roku, niebo nad Australią zamieniło się w niesamowite widowisko astronomiczne. Meteor o rozmiarach od 0,5 do 1 metra przeszył atmosferę Ziemi z prędkością sięgającą do 150 tys. km/h, przysparzając mieszkańcom niezapomnianych wrażeń. Zielony błysk zjawiska rozświetlił niebo, a odczuwalny wstrząs oznajmił o jego sile.

To niecodzienne zjawisko było obserwowane w różnych częściach kraju. Mieszkańcy Croydon, miasta położonego 500 km na zachód od Cairns, nie tylko zobaczyli spektakl na niebie, ale również odczuli wstrząs, towarzyszący eksplozji meteorytu. Chociaż rozmiar obiektu klasyfikuje go jako mniejszy lub średni meteor, jego prędkość przekroczyła prędkość dźwięku setki razy. Często meteoryty składają się z kamiennego chondrytu, ale w tym przypadku kolor płomienia może sugerować, że w skład meteorytu wchodziła duża ilość żelaza i niklu.

 

Meteory powstają, kiedy Ziemia koliduje z obiektami kosmicznymi poruszającymi się z prędkością dochodzącą do 260 tys. km/h. Te obiekty mogą mieć różne rozmiary - od małych cząstek pyłu, po ogromne asteroidy. Wchodząc w ziemską atmosferę, zaczynają się nagrzewać i parować, tworząc jasny ślad na niebie.

 

Meteory występują w różnych typach: kamienne, żelazne, kamienno-żelazne i lodowe. Najpowszechniejsze są kamienne meteory, które składają się z kamiennego chondrytu. Żelazne meteory zawierają stopy metali, takie jak żelazo i nikiel, podczas gdy meteory kamienno-żelazne są mieszanką kamienia i metalu. Natomiast meteory lodowe składają się głównie z lodu i śniegu.

 

Upadek meteorytu może mieć różne skutki. Jeśli meteoryt uderzy w wodę, może wywołać tsunami. Z kolei upadek na ziemię może spowodować trzęsienie ziemi, pożary lub inne destrukcyjne zjawiska. Przykładem takiej sytuacji jest zdarzenie z 2013 roku, kiedy meteoryt uderzył w Czelabińsk, powodując potężną eksplozję i niszcząc okna w wielu budynkach. Ponad 1500 osób zostało wtedy rannych, w większości od szkła, które roztrzaskało się na obszarze całej dzielnicy.

 

Choć ochrona przed meteorytami poruszającymi się z prędkością do 260 tysięcy km/h jest praktycznie niemożliwa, naukowcy pracują nad systemem wczesnego ostrzegania. Dzięki temu możliwe byłoby ostrzeżenie ludności o nadchodzącym niebezpieczeństwie i podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie ewentualnych konsekwencji.

 

Chociaż spadanie meteorów to rzadkie zjawisko, które występuje kilka razy w roku, może przynieść poważne konsekwencje. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania skutecznego systemu wczesnego ostrzegania oraz strategii minimalizujących potencjalne konsekwencje.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Jeszcze jedno - nie koleś -

Jeszcze jedno - nie koleś - tylko prosze Pana dla ciebie - nie bawiliśmy się razem w piaskownicy wieć hamuj pięty pętaczko a o grze w szachy z tobą nie wspominam bo .....mój wnuk by ci w szachy wpier..ol dał.

Ale lubię jak sie kompromitujesz codziennie - nawet nie wuiesz jaką mam satysfakcję z tego Smile

Zarzekałaś się nie odpowiedaćale .... odpowiadasz to uwalam cię za każdym razem bo  ...... sama sobie na to pozwalasz swoim poziomem - żal mi czasami ciebie ale po odpowiedziach tfoich zmieniam zdanie - warto cię uwalić tfoimi słowami. To ma sens.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Ty za to zachowujesz się jak

Ty za to zachowujesz się jak pieniacz , który jak dostanie w ryj krytykę to od razu posuuwa się do ataku z obrażaniem i porównieniem do tego co sobą reprezentujesz - porównałaś mnie do banderowca na końcu zdania czyli wyszkolone NLP - a inteligencja tfoja to gdzie jest ?

Jestem tym kim jestem , jestem lechem a nie banderowcem i choćby skały srały to nie wciśniesz w opinię tego banderowskiego kierunku.

Nie ze mną takie numery - za cieńka jesteś - takie słowne wybryki to do innych - ja ciebie i tak zjadę bo inteligencji ci brak a takich jak ty i na tym poziomie to robię na śniadanie. Poległaś juuż wiele razy i z przyjemnością uwalę cię kolejny raz - próbuj dalej kacpako  Smile

Nieżej nie dało się zejść - przebiałś piąte dno . Czekam na kolejne przebicie dna Smile

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Ian Wolf

Czyli ciąg dalszy napaści 

Czyli ciąg dalszy napaści  obcej cywilizacji na ziemię. Obca cywilizacja atakuje nas kolejną bronią biologiczną. No bo niby dlaczego mieliby walczyć w bezpośrednim starciu i niepewnym wyniku ?.  Zniszczy się ważne dla rodzaju ludzkiego systemy, w tym system opieki zdrowotnej, to posypie się wszystko. A wtedy to już z górki i po ludzkości. Należy rozwijać i wzmacniać systemy obronne ludzkości i ziemi. Niepotrzebnie naukowcy wysyłali sondy kosmiczne i wiadomości w kosmos z koordynatami naszej planety.