Nad Atlantykiem eksplodowała asteroida o sile 13 kiloton TNT

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wiadomo ponad 71% naszej planety jest pokryte wodą i z tego powodu nawet znaczące wydarzenie, jakim jest upadek sporego ciała niebieskiego może pozostać zupełnie niezauważony, jeśli tylko zdarza się z dala od wybrzeża. Z takim wydarzeniem mieliśmy do czynienia 6 lutego bieżącego roku około 14.00 czasu uniwersalnego. To właśnie wtedy niewielka  asteroida nagle zupełnie nieoczekiwanie weszła w ziemską atmosferę i eksplodowała na wysokości około 30 kilometrów nad południowym Atlantykiem.

 

Jak podkreślają naukowcy energia tej eksplozji odpowiadała detonacji o wielkości około 13 kiloton. Był to najpoważniejszy tego typu incydent od czasów meteoru czelabińskiego, którego rocznica była obchodzona po 9 dniach. Po tym incydencie można chyba powiedzieć, że luty jest przypisany do formalnego tytułu miesiąca najczęstszych wizyt nieoczekiwanych obiektów z kosmosu.

 

Pomimo znacznej ilości uwolnionej energii, zdarzenie pozostało niezauważone dla załóg samolotów i statków. Wybuchu stał się znany dzięki danym z Jet Propulsion Laboratory. Poza tym, informacje uzyskano za pośrednictwem systemu wywiadu, który śledzi testy nuklearne na całym świecie.

Na podstawie pozostawionej sygnatury wejścia w atmosferę szacuje się, że średnica asteroidy wynosiła od pięciu do siedmiu metrów, a ważyła do 450 ton. Nawet gdyby dotarła do powierzchni Ziemi, prawdopodobnie nie zaistniałyby żadne poważne konsekwencje. Meteor czelabiński eksplodował na podobnej wysokości, a zniszczenia ograniczyły się do rozbitych okien, a była to przecież eksplozja 35 razy większa niż ta nad Atlantykiem.


Jednakże takie wydarzenia powodują, że ludzkość powinna zacząć się zastanawiać nad tym, jak wiele takich kosmicznych głazów o średnicy do kilkudziesięciu metrów, może nas zaskakiwać, pozostają niezauważone do samego końca.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika shide8

Nie wiem po co jest to NASA,

Nie wiem po co jest to NASA, nic konkretnego nigdy nam nie przekazują. Poza tym wierzyć im,nie wierzyć? raczej nie brać do siebie tego co sądzą bo tylko człowiek się denerwuje. A i tak gdyby coś miało pierdyknąć w Ziemie to i tak nic nie zrobimy.  
Żyj tak jakby każdy dzień miałby być Twoim ostatnim;-)

Portret użytkownika nnn

Nie przekupicie Boga. Nie

Nie przekupicie Boga. Nie odkupicie tym swych grzechów. Gdy bogactwo przestanie być wam potrzebne, będzie za późno by je rozdać. "Zapytajcie Boga czy te ziemskie bogactwa pozostały dla was, zapytajcie dlaczego zostawili tony słów kierowanych do was, zapytajcie dlaczego Bóg nie rozmawia z wami, a uważać możecie że to robi. Skąd wiecie oby na pewno że to nie Diabeł, Szatan?, potraficie rozpoznać głos Boga?... to powiedz, o czym teraz myśli?."

Portret użytkownika Janek

To są włąśnie ważne słowa. O

To są włąśnie ważne słowa. O wszystkim pamiętamy, wszystko widzimy, ale nie boga, sądzę, że posyła nam różne znaki. jednym z takich znaków jest obłęd adoracji imigrantów.. To oni są jego narzędziem, to ich rękoma dokona kary za laicyzm, za  brak miłości, za brak wiary i szacunku do Niego, za niegodziwość i wyuzdanie. Charakterystyczne jest to, że istnieje właśnie ten specyficzny rodzaj zaćmienia zdrowego rozsądku, ludzie stracili głowy , wszyscy na raz. Rozum wróci w ostatniej fazie, gdy świst toporu dosięgnie korzenia martwego drzewa, ale błogosławieni niestety są ci, co uwierzą, zanim ujrzą i usłyszą.. Chroni się przestępców islamskich, ich czyny są maskowane, nie są wymierzane kary, aby nie zmienić biegu zdarzeń.  Tępieni są nieliczni przeciwnicy, którym rozumu Bóg nie zablokował. To włąśnie jest działanie boga. Równolegle ziszcza się śmiertelny plan szatana, któremu bardziej ufa dzisiejsza cywilizacja, dlatego też będzie wykonany przykry dla samego stwórcy armagedon. Cóż, judasz nie specjalnie rozumiał swoją rolę, którą skrzętnie wypełnił, bo to był plan Boski. Myślę, że  sami imigranci są jakby bez winy, wina leży w tym co napisałem wyżej. W nas!   My, to także ktoś z izraela, czy USA Smile
Niechaj myśli kto ma rozum, i jeszcze ma czas myśleć. Bóg obecny jest też w przepowiedniach, to tych czasów głosi, że to zacznie się na bałkanach. Zniknie 1/3 ludzkości.. Wiecie jakie to może krwi? Myślcie i prostujcie swoje sprawy. Wszystko jest do odwrócenia, w kilka godzin, niestety, to jest w głowach ludzi, nie w atomie i krwi. Zatem nic nie ulegnie zmianie, chrześcijanie są krzyżowani i paleni żywcem.. To smutne Pozdrawiam.

Portret użytkownika Szef NASA

Mam pytanie do was wszystkich

Mam pytanie do was wszystkich a przedewszystkim do admina: Czy powinniśmy zakładać ze to co podaje NASA jest prawdą? Pytam szczerze. Skoro ktos okłamał nas raz lub dwa to czemu mamy im ufać. To co podaje zawsze czemuś służy. Co o tym sądzicie?

Portret użytkownika Patriota

Szef NASA napisał:Mam pytanie

Szef NASA wrote:
Mam pytanie do was wszystkich a przedewszystkim do admina: Czy powinniśmy zakładać ze to co podaje NASA jest prawdą? Pytam szczerze. Skoro ktos okłamał nas raz lub dwa to czemu mamy im ufać. To co podaje zawsze czemuś służy. Co o tym sądzicie?

Masz całkowitą racje. Opublikują informacje, które oni uważają za stosowne, i nie zawsze zgodne z prawdą. Wszystko oczywiście dla "dobra ludzkości".

No music, no life.

Portret użytkownika pako1205

Raczej wchodzi tyle samo tego

Raczej wchodzi tyle samo tego gruzu, zakładam.Odnoszę wrażenie, ba, jestem przekonany, że przyczyniła się, co do ilości obserwacji-powszechność dostępu do przekazu, wręcz błyskawicznego, oraz oczywicie niesamowita ilość urządzeń mogących to nagrać i przekazać miliardom w trymiga.  :/

Portret użytkownika krzysiekkkkk

charis dokładnie... Wszystko

charis dokładnie... Wszystko w rękach Pana. Jedyny, który nie zawodzi i nie opuszcza tych którzy mu się powierzają... A jeśli było by mi umrzeć na skutek wojny czy to zagłady wszelakiej jedyne co się liczy to byćw stanie łąski uświęcającej.

Portret użytkownika AASD

Kula o średnicy 6m ma

Kula o średnicy 6m ma pojemność ok 113 metrów sześciennych a sześcian o 6 metrowym boku ma pojemność 216m3. Ciężar 1m3 wody to 1 tona , 1m3 żelaza to prawie 8 ton . Wszystko gra w obliczeniach.

Portret użytkownika Israfel

A co ma do tego stan

A co ma do tego stan skupienia? Chyba chodziło Ci o gęstość?
 
Czy wiesz ile waży woda w basenie ogrodowym o głębokości 0,8m i średnicy 3m? O takim:
 

 
Policz a potem policz masę kuli wodnej o średnicy np. 8 m (czyli promieniu 4m).
 
Pamiętaj, że metr sześcienny wody ma masę ok. 1 kg.
Wzór na objętość kuli to 4/3 * PI * r*r*r
 
Na koniec podziel 450 kg przez mase wody z ostatniego zadania i policz ile razy gęstsza materia opisana jest w artykule.
 
Całość obliczeń powinna zająć mniej niż minutę.
 
EDIT: Na końcu opdpowiedz sobie na pytanie o ile razy rośnie masa kuli wody, gdy jej promień wzrośnie dwuktornie. Podpowiedź: o wiele więcej niż 2 razy.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Strony

Skomentuj