Na Ziemię może wkrótce spaść stara radziecka sonda kosmiczna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obserwatorzy nieba ostrzegają, że jeszcze w tym roku, na Ziemię może spaść masywny śmieć kosmiczny, który dawniej stanowił część radzieckiej sondy Kosmos 482. Nikt tak naprawdę nie wie, w którym miejscu dojdzie do impaktu.

 

Sonda Kosmos 482 miała polecieć na planetę Wenus. Jej misja rozpoczęła się 31 marca 1972 roku. Tego dnia, rakieta nośna Mołnia 8K78M wyniosła ładunek z kosmodromu na Bajkonurze. Sonda Kosmos 482 pomyślnie została dostarczona na orbitę okołoziemską, lecz w wyniku awarii, nie udało się jej skierować na Wenus.

Część elementów radzieckiej sondy już dawno spadła na Ziemię, a pozostałe do dziś znajdują się na orbicie. Obserwatorzy nieba twierdzą, że największy element statku Kosmos 482 może ważyć nawet 495 kg. Co więcej, śmieć kosmiczny posiada osłony termiczne, więc najprawdopodobniej przetrwa wejście w atmosferę i spadnie na powierzchnię naszej planety.

 

Na dzień dzisiejszy nie da się przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi deorbitacja złomu. Śmieć kosmiczny ma ekscentryczną orbitę i bardzo trudno go dostrzec. W przeciągu całego roku nadarza się zaledwie kilka okazji do obserwacji, które trwają tylko kilka sekund. Jednak szacuje się, że pozostałości po sondzie Kosmos 482 mogą spaść na Ziemię w ciągu 30 najbliższych miesięcy, a najwcześniej pod koniec 2019 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Mega rozwinięta cywilizacja

Mega rozwinięta cywilizacja Smile to jak strzelić z łuku do góry i czekać aż spadnie na głowę. A może akurat nie trafi. Powinniśmy już dawno umieć to przechwycić albo jakos rozwalić w drobny mak. Ale nie Smile lepiej czekać :-) 

Portret użytkownika ziwk2

Rozwalenie w drobny mak ne

Rozwalenie w drobny mak ne jest najlepszą opcją!

Każdy taki odłamek porusza się z olbrzymią prędkością i po przypadkowej orbicie. 

Sybkość względem innych obiektów może sięgnąć 22 km/s (szykność kuli karab inowej to do 0,7 km/s), a masa od ułamków grama do dziesiątków i setek kilogramów.. I mogą krążyć wokół Ziemi praktycznie w nieskończoność.

Skomentuj