Na Ziemi odtworzono zderzenie gwiazd neutronowych

Kategorie: 

Źródło: Robin Dienel/Carnegie Institution for Science

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał właściwości silnie sprasowanej materii, powstałej w wyniku kolizji gwiazd neutronowych. Eksperyment HADES bada formy materii kosmicznej od 25 lat. Analizując promieniowanie elektromagnetyczne, powstające podczas zderzenia gwiazd, zespół skupił się na gorącej, gęstej strefie interakcji między dwoma łączącymi się gwiazdami neutronowymi.

 

Szacuje się, że w Drodze Mlecznej nigdy nie doszło do kolizji gwiazd neutronowych, a zatem naukowcy nie mieli okazji zaobserwować tego typu zjawiska. Jednak gęstości i temperatury w procesach łączenia się gwiazd neutronowych są podobne do tych, które występują w zderzeniach ciężkich jonów. Pozwoliło to zespołowi eksperymentu HADES wykonać symulację warunków, powstających w łączących się gwiazdach na poziomie mikroskopowym. W tym celu skorzystano z akceleratora ciężkich jonów, który znajduje się w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt.

 

Gdy dwa ciężkie jony zderzą się ze sobą z prędkością zbliżoną do prędkości światła, wytwarzane jest promieniowanie elektromagnetyczne. Przybierają one powstać wirtualnych fotonów, które po bardzo krótkim czasie znów stają się normalnymi cząstkami. Jednak w eksperymentach z użyciem ciężkich jonów, wirtualne fotony pojawiają się niezwykle rzadko. Naukowcy musieli więc zarejestrować i przeanalizować około 3 miliardy zderzeń, aby ostatecznie zrekonstruować 20 tysięcy wirtualnych fotonów.

Detektor HADES - źródło: Thomas Ernsting/GSI

Aby wykryć rzadkie i przejściowe wirtualne fotony, naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali specjalną kamerę cyfrową, która potrafi zarejestrować efekt Czerenkowa. Światło emitowane przez wirtualne fotony jest bardzo słabe, dlatego zespół opracował technikę rozpoznawania wzorów, wspomaganą sieciami neuronowymi i sztuczną inteligencją.

 

Rekonstrukcja promieniowania cieplnego ze ściśniętej materii jest kamieniem milowym w zrozumieniu kosmicznych form materii. Eksperyment wykazał, że podczas łączenia się dwóch gwiazd neutronowych powstają temperatury rzędu 800 miliardów stopni Celsjusza. Oznacza to, że takie kolizje łączą ciężkie jądra.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gnago

Szacuje się, że w Drodze

Szacuje się, że w Drodze Mlecznej nigdy nie doszło do kolizji gwiazd neutronowych,a zatem naukowcy nie mieli okazji zaobserwować tego typu zjawiska

Zajebiaszczy skrót myślowy, chciałbym poznać tego naukowca, choć jednego w wieku porównywalnym z wiekiem Galaktyki

 

Skomentuj