Na Wyspach Kokosowych znaleziono nieznane gatunki organizmów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Australijscy naukowcy CSIRO po raz pierwszy wykonali mapę dna morskiego na Wyspach Kokosowych na Oceanie Indyjskim, odsłaniając gigantyczną górę otoczoną stożkami wulkanicznymi, grzbietami i kanionami. Badania podwodne ze statku badawczego Investigator wykazały, że na jego zboczach znajdują się bioróżnorodne ekosystemy morskie z nieznanymi gatunkami ryb i innych organizmów.

 

Informacja na ten temat ukazała się w Phys.org. Zespół stworzył szczegółowe obrazy 3D dna morskiego pod archipelagiem wysp koralowych, australijskim terytorium zewnętrznym zwanym Terytorium Wysp Kokosowych (Keelinga). Mapy obejmują obszary przybrzeżne od 100 metrów pod powierzchnią oceanu i strefę głębinową, gdzie głębokość sięga prawie pięciu kilometrów.

 

Okazało się, że wyspy leżą na dwóch szczytach masywnej podwodnej góry. Na tym obszarze odkryto różne rodzaje ryb, których naukowcy nie spotkali wcześniej. Na niemal maksymalnej głębokości złowiono nieznany gatunek ślepego węgorza pokrytego przezroczystą galaretowatą skórą, którego samice rodzą żywy narybek, co jest nietypowe dla tej grupy zwierząt. Ponadto naukowcy zaobserwowali nietoperze głębinowe, tj. gatunki należące do rodziny Ogcocephalidae z rodzaju żabnicy, zewnętrznie podobne do płaszczek i preferujące życie na dnie morskim. Używają płetw do "chodzenia", a esca, organ przynęty, uwalnia chemikalia przyciągające zdobycz, zamiast świecić, jak robi to większość drapieżników.

 

Inne znaleziska to spłaszczone jeżowce, pelikan bolshemouth, kolczatki, chrząszcz trójnożny Bathypterois guentheri, węgorz nitkowaty, delikatny batyzaur i pumeks z erupcji wulkanu Krakatoa w Indonezji w 1883 roku. Bathypterois guentheri ma długie płetwy brzuszne, które służą rybom jako „szczudła” do poruszania się po dnie i pozwalają im łowić kryla w podwodnych prądach. Łagodny Batisaurus to gatunek głębinowych ryb drapieżnych, które są hermafrodytami, tzn. mają funkcjonalne żeńskie i męskie narządy rozrodcze. Wreszcie węgorze nitkowate wyróżniają się długim ogonem, dzięki któremu mogą osiągnąć metr długości i ważyć zaledwie 50 gramów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj