Na wybrzeżu Włoch odkryto pierwszą rafę koralową

Kategorie: 

Źródło: Handout

Naukowcy zidentyfikowali pierwszą rafę koralową we Włoszech. Podwodny ekosystem rozciąga się na co najmniej 2,5 km na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w pobliżu miejscowości Monopoli.

Jest to pierwsza rafa koralowa zlokalizowana w basenie Morza Śródziemnego, którą można zakwalifikować do tzw. grupy mezofotycznych, czyli ekosystemów o niskim poziomie światła. Jak piszą autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Nature, te rodzaje raf znajdują się na głębokości od 30 do nawet 200 metrów pod powierzchnią wody. Z tego powodu kolory włoskiej rafy są bardziej subtelne niż odmiany występujące na Pacyfiku.

Giuseppe Corriero, który kierował projektem badawczym, zwrócił uwagę, że słynne australijskie rafy koralowe wznoszą się niemal do powierzchni wody, wykorzystując w dużym stopniu światło słoneczne, które jest ich największym paliwem. Rafy mezofotyczne są wyjątkowe, ponieważ niezwykle rzadko udaje im się przetrwać i rosnąć pomimo ograniczonego dostępu do światła.

Źródło: Handout

Rafa we włoskim regionie Apulia ma głębokość od 35 do 50 metrów i jest długa na około 2,5 kilometra. Naukowcy twierdzą jednak, że może się rozciągać na dziesiątki kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża. W przeszłości rafy koralowe na Morzu Śródziemnym były powszechne, lecz z czasem wymarły. Pozostałości niektórych z nich są nadal widoczne, m.in. w okolicach chorwackiej wyspy Mljet.

 

Większość raf koralowych ma mniej niż 10 tysięcy lat i zajmuje mniej niż 0,1% powierzchni światowych oceanów, lecz mimo to stanowią one dom dla co najmniej 25% wszystkich morskich gatunków. Ocieplenie mórz i zakwaszenie oceanów poważnie uszkodziło wiele raf, a większość z nich nie jest w stanie rosnąć wystarczająco szybko, by poradzić sobie ze skutkami zmiany klimatu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj