Na wybrzeżu Szkocji powstała pierwsza na świecie pływająca elektrownia wiatrowa

Kategorie: 

Źródło: bbc.com

Na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji powstaje właśnie pierwsza na świecie pływająca elektrownia wiatrowa. Rewolucyjna technologia pozwoli na pozyskiwanie energii wiatrowej na wodach zbyt głębokich dla obecnych konwencjonalnych turbin.

 

Farma wiatrowa obok miasta Peterhead jest próbą pozyskania energii potrzebnej do zasilenia 20 tysięcy gospodarstw domowych. Podobne obiekty mają powstać także w Japonii oraz na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednocznych.

 

Jak dotąd jedna wielka turbina zajęła już swoje miejsce, a na swoją kolej czekają kolejne cztery. Pod koniec miesiąca wszystkie będą znajdować się w odległości 25 kilometrów od miasta Peterhead w Aberdeenshire - jednej z 32 jednostek administracyjnych w Szkocji. Mimo, że turbiny są obecnie bardzo drogie, w przyszłości ich koszt ma znacznie zmaleć.

Pojedyncza konstrukcja ma 175 metrów wysokości i waży 11,5 tysiąca ton. Każde skrzydło mierzy 75 metrów i dzięki odpowiedniemu nachyleniu jest w stanie tłumić podmuchy wiatru, utrzymując całość konstrukcji w pionie. Przedsięwzięciu sprzeciwia się jednak organizacja charytatywna na rzecz ptaków, która uważa, że pływająca farma wiatrowa będzie zbyt duża i może zagrażać życiu zwierząt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Stelmaszczyk

Pojedyncza konstrukcja ma 175

Pojedyncza konstrukcja ma 175 metrów wysokości i waży 11,5 tysiąca ton.

Chyba cos z ta waga jest nie tak skoro do tej pory najwieksza konstrukcja na swiecie wazy 500 ton to jest 500 000 kilogramow. A 11,5 tysiaca ton to jest 11,500 000 kilogramow.Cos za duzo kto to dzwignie.

Skomentuj