Na wybrzeżu Rosji pojawił się nowy archipelag

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Naukowcy odkryli pięć nowych wysp u północnego wybrzeża Rosji. Po raz pierwszy zauważono je już pod koniec 2016 roku na zdjęciach satelitarnych, a pod koniec sierpnia rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło ich istnienie. Badacze podejrzewają, że niewielki archipelag wynurzył się z powodu topnienia lodowców na skutek zmian klimatu.

Obecność co najmniej pięciu nowych wysp została potwierdzona przez rosyjskie Ministerstwo Obrony po ostatniej wyprawie statku badawczego Vizir należącego do rosyjskiej marynarki wojennej. Wojsko zakomunikowało w oświadczeniu, że przeprowadzono badanie topograficzne nowych wysp oraz, że zostały one szczegółowo opisane i sfotografowane.

Nowe wyspy o mają powierzchnię od 900 do 54500 metrów kwadratowych i znajdują się w pobliżu Nowej Ziemi oraz Ziemi Franciszka Józefa na Oceanie Arktycznym. Oba archipelagi są zamieszkałe wyłącznie przez personel wojskowy.

 

Nowoodkryty archipelag był wcześniej pokryty lodem przez lodowiec Nansen, znany również jako Vylka. Paradoksalnie wyspy zostały odsłonięte przez cofanie się lodowca z powodu wysokich temperatur oraz rosnącego poziomu oceanów.

W badaniu z 2018 r. poddano analizie lodowce wokół archipelagu Ziemi Franciszka Józefa i stwierdzono, że ubytek masy lodowej w latach 2011-2015 podwoił się w porównaniu do poprzednich lat. Oprócz odkrycia nowych ziem, dramatyczne zmiany w Arktyce mają druzgocący wpływ na różnorodność biologiczną i osady ludzkie na tym obszarze, a także poza nim.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Groot

"wyspy zostały odsłonięte

"wyspy zostały odsłonięte przez cofanie się lodowca z powodu wysokich temperatur oraz rosnącego poziomu oceanów."
Czy ja dobrze zrozumiałem? Wyspy zostały odsłonięte z powodu rosnącego poziomu oceanów? To rosnący poziom wody odsłania wyspy? A ja zawsze myślałem, że zalewa.

„Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.
 

Portret użytkownika Kangur.

Hahahahahaha...faktycznie coś

Hahahahahaha...faktycznie coś tu nie pasuje...a może ten "cofający się lodowiec", rozpuścił się dopiero gdzieś w okolicach równika Biggrin a poziom oceanów podniósł się...gdzieś indziej Lol

...tylko skąd ta czopka się tam wzięła ...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Groot

To jeszcze jeden dowód na to,

To jeszcze jeden dowód na to, że robią ludzi w chuja z podnoszeniem się poziomu mórz. Dlaczego papież religii GO Al Gore wybudowal swój dom nad brzegiem oceanu, dlaczego kupują wyspy przecież ma je zalać podnoszący się poziom wód?

„Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.
 

Skomentuj