Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego znajdowane są martwe ryby-miecze

Kategorie: 

Miecznik znaleziony na Mierzeji Kurońskiej - źródło: Internet
W odstępie kilku dni, na brzegach Bałtyku morze wyrzucało martwe ryby z gatunku Xiphias gladius, zwane z racji fizjonomii miecznikami albo włócznikami. Ryby te występują głównie w wodach tropikalnych, a na Bałtyk zapuszczają się rzadko. W ciągu dwóch dni, martwe osobniki z tego gatunku znaleziono w polskim Dźwirzynie i na Mierzei Kurońskiej.
 
Miecznik znaleziony na plaży w Dźwirzynie, na polskim wybrzeżu, mierzył ponad 2 metry i ważył 67 kg. Na razie nie wiadomo jaka jest przyczyna śmierci ryby. Badają to obecnie specjaliści ze Stacji Morskiej w Helu.
Miecznik odnaleziony w Dźwirzynie - źródło: tvn24.pl
Podobne znalezisko zidentyfikowali rosyjscy turyści w Obwodzie Kaliningradzkim, a konkretnie na wchodzącej w jego skład Mierzei Kurońskiej. Zwierze było podobnej wielkości jak osobnik znaleziony w Polsce.
Mieczniki wpływają na wody Morza Bałtyckiego bardzo rzadko. Jeśli już się to stanie widywane są przeważnie w zachodniej części akwenu. Parę lat temu taką rybę zdołał złowić jeden z wędkarzy morskich wędkujący na polskim wybrzeżu w pobliżu Świnoujścia. Biorąc pod uwagę fakt niższego od oceanicznego zasolenia w Bałtyku i nieznanego habitatu, ryba ta nie ma szans na przeżycie i zapewne taka jest przyczyna śmierci odnajdowanych ostatnio osobników.
 
 
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Observer

HARRP juz zdemontowali na

HARRP juz zdemontowali na Gekonie, teraz jest na terenach amerykanskich baz wojskowych (kilku)na calym swiecie rozmieszczonych-lepsza kontrola wiazki elektromagnetycznej, oraz aby zamknieto usta nieustepliwym szperaczom ujawniajacym technologie uzywane dla NWO

Strony

Skomentuj