Na Wenus znajdują się aktywne wulkany

Kategorie: 

Źródło: ESA

Wenus to druga najbliższa nam planeta, która cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców pod kątem obecności życia pozaziemskiego. Badania obejmują także historię geologiczną drugiej planety od Słońca, a jak wynika z najnowszych analiz, na Wenus mogą znajdować się wulkany, które wciąż są aktywne, a najnowsza erupcja mogła mieć miejsce jeszcze kilka lat temu.

 

Jedynym miejscem, poza planetą Ziemią, na którym zaobserwowano aktywne wulkany wyrzucające lawę, jest jowiszowy księżyc Io. Mars oraz nasz Księżyc miały kiedyś wulkany, lecz te wygasły dawno temu. Tymczasem na Wenus można znaleźć wskazówki sugerujące obecność aktywnych wulkanów – są to między innymi ślady gazów siarkowych w atmosferze. Ponadto, około 10 lat temu, naukowcy analizujący dane z sondy Venus Express zasugerowali, że niektóre przepływy lawy na planecie Wenus mają mniej niż 2,5 miliona lat, a być może nawet mniej niż 250 tysięcy lat.

 

Badacze odkryli wtedy niezwykle wysoką emisję światła widzialnego i bliskiej podczerwieni w wielu miejscach na Wenus. Uważa się, że stare regiony powierzchniowe będą miały mniejszą emisję światła po długiej ekspozycji na tamtejsze czynniki atmosferyczne, zatem plamy wysokich emisji wskazywały raczej na stosunkowo nowe przepływy lawy.

Sonda Venus Express - źródło: ESA

Naukowcy nie potrafią określić dokładnego wieku tych strumieni, gdyż nie wiadomo, jak szybko skały wulkaniczne zmieniają się w reakcji na specyficzną atmosferę Wenus, a także jak te zmiany wpływają na emisję światła widzialnego i bliskiej podczerwieni.

 

Aby określić, czy wspomniane przepływy lawy są młode, naukowcy z Instytutu Księżycowego i Planetarnego w Houston eksperymentowali z kryształami oliwinu - minerału, który powszechnie występuje w skale wulkanicznej. Badano, jak kryształy zmieniały się w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują na powierzchni Wenus. Zespół ogrzewał w piecu kryształy oliwinu wraz ze zwykłym ziemskim powietrzem w temperaturze 900 stopni Celsjusza przez cały miesiąc. Okazało się, że kryształy oliwinu już w ciągu kilku dni pokryły się głównie czerwonawo-czarnym hematytem, co z kolei utrudniło wykrycie niektórych cech oliwinu.

 

Ponieważ sonda Venus Express prawdopodobnie mogła wykryć oznaki oliwinu z orbity, nowe badania sugerują, że oliwina pochodzi z niedawnych erupcji wulkanicznych, ponieważ w przeciwnym wypadku, pod wpływem reakcji chemicznych z atmosferą Wenus, ten zielony minerał byłby dla nas niewidoczny. Tym samym uzyskano wyraźny dowód na aktywny wulkanizm na planecie Wenus.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj