Na Wenus mogą być organizmy używające fotosyntezy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pomimo piekielnych warunków panujących na Wenus, naukowcy wciąż mają nadzieję na znalezienie tam oznak życia. Naukowcy z California State Polytechnic University w Pomona, znaleźli dowody które mogą o tym świadczyć. Ich zdaniem, ta ognista planeta może wciąż podtrzymywać fotosyntezę.

 

Najwyraźniej, jest ona możliwa nawet w nocy, ze względu na poziomy energii termicznej i podczerwonej emanującej z powierzchni i atmosfery planety. Energia świetlna jest tam dostępna zarówno z dołu, jak i z chmur, co daje potencjalnym mikroorganizmom, możliwość życia w różnych warstwach atmosfery. Nowe badanie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu, że chmury Wenus są zbyt suche i brakuje im wody, by podtrzymywać życie.

Główny autor nowej pracy, Rakesh Mogul, odkrył, że chmury Wenus mogą składać się w części ze zneutralizowanych form kwasu siarkowego, takich jak wodorosiarczan amonu. Spowodowałoby to wyższy poziom wody w chmurach niż stwierdziły poprzednie badania. 

 

Poziomy kwasowości i wody w chmurach Wenus mogą mieścić się w dopuszczalnym zakresie dla rozwoju drobnoustrojów na Ziemi, podczas gdy stałe oświetlenie sugeruje, że chmury planety mogą nadawać się do podtrzymania życia. Chmury Wenus mogą być doskonałym celem dla misji kosmicznej, w poszukiwaniu pozaziemskiego życia.- podsumowują autorzy. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj