Na Węgrzech przypadkowo narodziła się „ryba Frankensteina”

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z Węgier, którzy zamierzają ocalić zagrożony wyginięciem gatunek ryby, która produkuje najcenniejszy czerwony kawior na świecie, przypadkowo stworzyli dziwną hybrydę zwaną „rybą Frankensteina”. Po skrzyżowaniu przez specjalistów jesiotra rosyjskiego z wiosłonosem amerykańskim pojawił się nowy wyjątkowy gatunek.

 

Biolodzy zamierzali uczyć ryby rozmnażania się bez kontaktu seksualnego z przedstawicielami własnego gatunku, ale jak to czasem bywa, coś w tej sytuacji poszło nie tak.

 

Wiosłonos, który jest dalekim krewnym jesiotra, był używany jako dawca nasienia do rozmnażania przez ginogenezę. W celu uzyskania czystego potomstwa konieczne było pobranie nasienia wiosłonosa i zapłodnienie jesiotrów poprzez ginogenezę.

 

Pomimo tego, że ryby należą do tego samego gatunku, mają różne cechy, przyzwyczajenia i żyją w różnych warunkach. Naukowcy uważali, że gatunki nie powinny stać się hybrydami, ale nie można tego uniknąć. Nowy gatunek został nazwany Sturddlefish.

 

Gdyby nie eksperymenty węgierskich naukowców, te dwa gatunki nigdy by się nie spotkały. W wyniku manipulacji specjaliści uzyskali jednocześnie dwa nowe rodzaje ryb, które są całkiem opłacalne. Jeden gatunek to jedna trzecia wiosłonosa i dwie trzecie jesiotra. Drugi gatunek to jedna piąta wiosłonosa, a reszta pochodziła od jesiotra. Miesiąc po wykluciu z pierwszego gatunku przeżyło około 62% ryb, a z drugiego 74%. Obie ryby wyglądem przypominają jesiotra.

 

Jeno Kaldi, który przeprowadził to badanie, nie może jasno wyjaśnić, dlaczego nastąpiła hybrydyzacja. To pytanie jest nadal otwarte. Jednocześnie eksperci uważają, że nowy gatunek może również produkować dobry czerwony kawior, podobnie jak inni przedstawiciele gatunku jesiotra.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj