Na Uniwersytecie Cambridge powstał robot, który potrafi naśladować ludzkie emocje

Kategorie: 

Źródło: Cambridge University

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali robota, który przypomina człowieka i potrafi pokazywać ludzkie emocje. Robot otrzymał imię Charles.

Robot otrzymał wizerunek mężczyzny w średnim wieku oraz został wyposażony w szereg mechanizmów, które pozwalają mu poruszać poszczególnymi częściami twarzy. Charles okazał się bardzo skuteczny w imitowaniu ludzkich emocji.

Aby to osiągnąć, specjalne oprogramowanie najpierw analizuje materiał wideo osoby pokazującej grymas lub uśmiech, a następnie zamienia to na sygnał, który odczytywany jest przez mechanizmy robota. Dzięki temu, każdy z mechanizmów imitujący mięśnie twarzy otrzymuje informację potrzebną do naśladowania danej emocji.

„Byliśmy zainteresowani tym, czy możemy dać systemom informatycznym możliwość zrozumienia sygnałów społecznych, w tym wyrazu twarzy, tonu głosu, postawy ciała i gestów.” – powiedział prof. Peter Robinson, pracujący nad projektem.

Pomimo użycia najlepszych materiałów oraz dbałości o wykonanie, Charles wciąż porusza się w sposób raczej niezręczny, zrobotyzowany.

„Nasze programy nie są jeszcze perfekcyjne, a system monitorowania ludzkiej twarzy, którego obecnie używamy, nie jest mocno zaawansowany, dlatego Charles może zachowywać się nieco nienaturalnie.” – powiedział prof. Robinson.

Profesor został zapytany również o to, czy w przyszłości roboty będą mogły przejąć kontrolę nad światem. Jego odpowiedź brzmiała: „Nie, wystarczy wyciągnąć wtyczkę od zasilania.”

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

No dobra, sporwadźmy sprawę

No dobra, sporwadźmy sprawę do realiów.
miejsce akcji - Polska
cel akcji - uzyskanie funduszy na badania, u tępawych, zdegenerowanych nadmiarem kasy psychopatów dojących ludzi z pomysłów, cynicznie nazywających samych siebie "aniołami biznesu".

Żebrzący o pieniądze: Dzień dobry! Mam gumową lalkę z serwami naciągającymi ją na podstawie obrazu z kamery! Jak otwieram gębę to ona też otwiera, jak mrugam - ona też mruga. Chciałbym rozwijać pomysł i potrzebuję jakiegoś miliona (kilka miesięcy pracy, serwa, komputer, kamera, ludzie, oprogramowanie).
Degenerat biznesu: spier#aj żebraku

Ciekawe czy ktokolwiek jest w stanie wyobrazić sobie inny przebieg takiej rozmowy...

 

Portret użytkownika PrawNIK

Jakie jest tego cel? Czy

Jakie jest tego cel? Czy chodzi o to by ludziom wydawało się że maszyna ma uczucia?

Pewnie chodzi o efekt taki jak w "Blade Runner 2049" gdzie dzięki doskanałemu oprogramowaniu bohater uwierzył że program go kocha i kupował dla niego nowe dodatki.

Robot nie tylko nie musi ale nawet nie powinien przypominać człowieka czy inną czującą istotę.

R

Portret użytkownika Medium

Z wyglądu to taki Żwirek ze

Z wyglądu to taki Żwirek ze starej kreskówki "Baśnie z mchu i paproci". Typowy pedzio. Ależ Brytole mają gust...

Profesor został zapytany również o to, czy w przyszłości roboty będą mogły przejąć kontrolę nad światem. Jego odpowiedź brzmiała: „Nie, wystarczy wyciągnąć wtyczkę od zasilania.”

Czy nie jest to przypadkiem marzenie ludobójczych elit: komuś o wyglądzie człowieka po prostu wyciągnąć wtyczkę? 

Portret użytkownika J23

Sophia robot już dawno mówi,

Sophia robot już dawno mówi, widzi, posiada mimikę twarzy, słyszy, bierze udział w konferencjach prasowych, potrafi odpowiadać na pytania publiczności. Przemawiała w ONZ , występuje ze znanymi na świecie osobami, tylko ostatnio z piłkarzem Cristiano Ronaldo oraz amerykańskim aktorem Will Smithem. W czerwcu przyjeżdża do Polski. Tutaj Sofija w rozmowie z przystojnym studentem który wyraźnie wpadł jej w oko .   https://vimeo.com/260580758

Tutaj w programie bbc. 

https://youtube.be/kWIL4KjIP4M

Ponieważ ma tyle zaproszeń z całego świata że nie  można by było nad nią pracować stworzono kilka Sophi i są na różnym etapie rozwoju 

Więcej polecam na youtube

 

 

 

 

 

 

Skomentuj