Na ulicach Dubaju pojawią się autonomiczne pojazdy patrolowe

Kategorie: 

Źródło: OTSAW Robotics

Wygląda na to, że w Dubaju wszystko zmierza ku kompletnej automatyzacji. Ten bogaty emirat stara się korzystać wyłącznie z najnowszych technologii - strażacy mają do swojej dyspozycji plecaki odrzutowe a szeregi tamtejszej policji zasiliły pierwsze roboty. Przyszłość również wygląda ciekawie. Dubaj chce zbudować kolejkę Hyperloop, wprowadzić autonomiczne latające taksówki i stworzyć pierwszy na świecie posterunek policji, który będzie obsługiwany wyłącznie przez maszyny i sztuczną inteligencję.

 

Dubaj, jeden z emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, chce pozostać nowoczesny tak jak to tylko jest możliwe. Dlatego kolejnym ciekawym projektem, który zostanie zrealizowany w stosunkowo krótkim czasie jest wprowadzenie autonomicznych pojazdów, funkcjonujących niczym radiowozy.

Na ulicach Dubaju pojawi się flota samojeżdżących robotów, wyposażonych w czujniki, kamery oraz skanery pozwalające identyfikować twarze przechodniów i kierowców samochodów a także wykrywać potencjalnych kryminalistów. Urządzenia te potrafią pracować samodzielnie i przemieszczać się po wyznaczonych trasach, lecz w razie potrzeby operator może w każdej chwili przejąć nad nimi kontrolę.

Robot O-R3, napędzany prądem elektrycznym, może również automatycznie udać się do stacji zasilania gdy zajdzie taka konieczność. W swoim "bagażniku" przewozi drona, który może wznieść się w powietrze i obserwować złodzieja, który na widok robota policyjnego postanowił rzucić się do ucieczki. Służby będą na bieżąco znały jego lokalizację, więc aresztowanie go nie sprawi większego problemu.

Maszyny O-R3 mają pomóc tamtejszej policji w wykonywaniu prostych czynności, takich jak patrolowanie ulic. Autonomiczne roboty pojawią się w Dubaju jeszcze w 2017 roku. Jest to kolejny krok ku realizacji ambitnego planu, jakim jest zastąpienie 25% pracowników ludzkich robotami do końca 2030 roku. Projekt zakłada również otworzenie pierwszego posterunku policyjnego, który będzie funkcjonował samodzielnie bez udziału człowieka.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Skomentuj