Na Ukrainie wysadzono pomnik poświęcony Polakom zamordowanym w czasie Rzezi Wołyńskiej

Kategorie: 

Źródło: YouTube / Radio Maryja

Na zachodniej Ukrainie wciąż dochodzi do antypolskich incydentów. Najnowszym z nich jest wysadzenie w Hucie Pieniackiej, pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku, przez ukraińskich ochotników tworzących oddziały SS-Galizien. 

 

Nacjonaliści ukraińscy w niemieckich mundurach, wspomagani przez cześć przychylnej im ukraińskiej ludności, zwanej "czernią", zamordowali w Hucie Pieniackiej około 1000 osób. Była to jedna z większych rzezi Polaków, do których doszło na Wołyniu w latach czterdziestych ubiegłego wieku. 

 

Wczoraj monument upamiętniający te wydarzenia został wysadzony, a także pomalowany w kolory flagi Ukrainy, oraz flagi UPA okraszonej znakiem zbrodniczej nazistowskiej organizacji SS. Ślady prowadzące do serwisów społecznościowych wskazują na to, że za zniszczenie pomnika mogą odpowiadać Neobanderowcy z radykalnej nacjonalistycznej partii Prawy Sektor, jednak kierownictwo tej organizacji odrzuca oskarżenia. 

 

Działający w Polsce ukraińscy agenci zgrywający "sowietologów" lub niezależnych dziennikarzy mają nie lada problem, aby objaśnić Polakom dlaczego należy popierać Ukrainę mimo odrodzenia się tam ruchów politycznych odpowiedzialnych za wymordowanie setek tysięcy naszych rodaków. Nie tylko nikt za to nie przeprasza, ale wprost gloryfikuje się zbrodniarzy w stylu Bandery i Szuchewicza, nazywając ich imieniem szkoły i ulice miast. 

 

Miłośnicy Ukrainy z Polski swój dysonans poznawczy związany z tym ostatnim incydentem w Hucie Pieniackiej tłumaczą w typowy sposób. Po prostu uznano, że to rosyjska prowokacja, którą przeprowadzono w celu skłócenia Polaków z Ukraińcami. Opiera się to na z gruntu falszywym przekonaniu, że Ukraińcy dobrze nam życzą bo mamy wspólnego wroga jakim jest Rosja i dlatego mogą wszystko, a my musimy im wybaczać bezrefleksyjnie wszystkie zniewagi i przyzwolenie na gloryfikację nazistów z SS-Galizien oraz będących sprawcami ludobójstwa Polaków, ukraińskim nacjonalistom. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wlodi

na szczescie ludzie o

na szczescie ludzie o podobnym do twojego nastawieniu w cywilizowanym swiecie nie dochodza do wladzy. Zostaja terrorystami i sa wykorzystywani przez zbrodnicze rezimy np takie jak putilandia np w donbasie.

Portret użytkownika U_P_Adlina

W Donbasie mendak

W Donbasie mendak zwyrodnialcy banderowscy z twojego banderlandu napadli na broniącą praw demokratycznych miejscową ludność i dostali kopa w dupę !!...........Terrorystami mendak są ci, którzy wspierają zbrodnicze światopoglądy jak nazizm i banderyzm na twoim grajdole, które właśnie ty wspierasz !!.......Tak więc mendak nie bredź !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Ktoś daje im kasę. Ukraina

Ktoś daje im kasę. Ukraina była dojona bez litości przez żydów od 500 lat. Tam bieda aż piszczy jest i była, bieda ekonomiczna i bieda umysłowa. Rozmawiałem z ludźmi co jeżdżą do Ukrainy, na wsiach ludzie widzą i mówią o tym co widzą. Parobek świniopas co miał jedną parę butów i jedną kapotę z dnia na dzień dostaje mundur, broń i pieniądze. Ludzie to widzą - tak sytuacja wygląda na samym dole. A co jest na górze? Raczej to samo bo jak ''na dole tak i na gorze.'' Bez napływu kasy takie parobki świnopasy siedziały by na swoim prawidłowym miejscu czyli w chlewiku. Wydaje mi się, że pieniądze płyną z Berlina. Niemcy srają pod siebie na samą myśl, że Rosjanie i Polacy kiedyś się porozumieją i dogadają. Makrela Thusek Setyna Szehter Stolcman Buholtz - żydy niemieckie aszkenazistowskie maksymalnie wrogo nastawione do Polaków - dowody swej nienawiści okazali wielokrotnie.

O czym milczą media głównego ścieku ? A o tym: Załamanie gospodarcze w wolnej Ukrainie.

W 2014 Ukraina nie schodziła z czołówek gazet. Wtedy to antyrządowi demonstranci, którym kibicował cały Zachód, zebrali się na Majdanie. Od tego czasu media nie rozpisują się już specjalnie o sytuacji w tamtejszych stronach (poza konfliktem zbrojnym w rejonie Donbasu). Rzeczywistość zaś jest taka, że standard życia na Ukrainie drastycznie się pogorszył: obecnie ponad połowa ukraińskiej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Co zaś kwitnie bardziej niż kiedykolwiek przedtem? Korupcja! Ale może już nie piszmy o tym wszystkim więcej,. Przecież obalanie reżimów przez zachodnie mocarstwa może przynieść miejscowej ludności tylko lepsze jutro.

Portret użytkownika Vera

‘…Huta Pieniacka była dużą

‘…Huta Pieniacka była dużą polską wsią, leżącą w powiecie Brody na Tarnopolszczyźnie (Małopolska Wschodnia). Swoją nazwę zawdzięczała tamtejszej hucie szkła. W czasie ludobójstwa rozpętanego przez UPA powstała w sposób samorzutny wiejska samoobrona. Dlatego też Polacy z pobliskiego Wołynia szukali tutaj schronienia. 23 lutego 1944 r. samoobrona odparła pierwszy napad Ukraińców. Kolejny atak, który był odwetem za śmierć dwóch ukraińskich esesmanów, nastąpił 28 lutego. Dokonał go 4 pułk policyjny SS, złożony w całości z ukraińskich ochotników do 14 Dywizji SS "Galizien". Wspierał go oddział UPA, a także uzbrojeni Ukraińcy z okolicznych wiosek.

Na podstawie relacji świadków, IPN opracował następujący przebieg wydarzeń: „Po ostrzelaniu wsi do jej centrum wkroczyli żołnierze i grupy cywilów narodowości ukraińskiej. Strzelali do mieszkańców, którzy próbowali uciekać. Dowodził nimi oficer niemiecki w stopniu kapitana. Pozostałych mieszkańców wyprowadzono z domów i grupami doprowadzono do kościoła. Odbywało się to w bardzo brutalny sposób, np.: siedemdziesięcioletniej Rozalii Sołtys bagnetem rozpruto brzuch, innej kobiecie wyrwano z objęć noworodka i rzucono nim o mur, zastrzelono rodzącą kobietę. Spośród doprowadzonych do kościoła osób około dwudziestu udało się ukryć w piwnicy oraz na wieży kościelnej. One przeżyły. W kościele, gdy rozeszła się wieś, że jest zaminowany i zostanie wysadzony w powietrze, działy się dantejskie sceny. Ludzie chcieli wydostać się na zewnątrz, w obłędnym strachu, nie panując nad swoim zachowaniem. Kościół jednak był chroniony bardzo solidnymi drzwiami.

Do kościoła wciąż doprowadzano kolejnych ludzi, inni ginęli na terenie wsi. Każdy dom i zabudowanie gospodarcze, po wcześniejszym ostrzelaniu, były plądrowane i grabione przez przybyłych razem z oddziałem SS Galizien cywilnych Ukraińców, którzy zabierali wszelkie przedstawiające jakąkolwiek wartość przedmioty, żywność, bydło, drób, trzodę chlewną itp. Zrabowany dobytek ładowano na podwody, zorganizowane przez oddział dywizji w drodze do Huty Pieniackiej z Ukraińców, mieszkańców wsi położonych na trasie jego pochodu. Dowódcę samoobrony wsi, doprowadzonego na plac przed kościołem, oblano płynem łatwopalnym i żywcem spalono. Wcześniej zbrodniarze z SS Galizien zamordowali w mieszkaniu jego żonę i córkę oraz trzy ukrywające się u nich Żydówki. W godzinach popołudniowych rozpoczęto wyprowadzać z kościoła kilkudziesięcioosobowe grupy, które kierowano do stodół i drewnianych zabudowań gospodarczych. Po wpędzeniu do nich ludzi, obiekty te ostrzeliwano z broni maszynowej, a następnie po oblaniu płynem łatwopalnym podpalono. W tej sytuacji "szczęśliwy" los spotkał tych, którzy zginęli od kul, większość bowiem uwięzionych spłonęła żywcem. Akcja pacyfikacyjna w Hucie Pieniackiej zakończyła się około godziny 17., gdy pijani sprawcy ze zrabowanym dobytkiem, śpiewając opuścili wieś.”

Łącznie zamordowano ok. 1000 osób, a wieś, w tym także kościół, zrównano z ziemią. W następnych dniach Ukraińcy z 4 pułku SS dokonali niemniej okrutnych, masowych zbrodni na Polakach w Podkamieniu, Chodaczkowie Wielkim, Palikrowach i kilku innych wsiach na Tarnopolszczyźnie. Członkowie pułku po rozbiciu go przez Armię Czerwoną w bitwie pod Brodami trafili do Dywizji SS "Galizien". Dzięki interwencji - uwaga! - gen. Władysława Andersa i Watykanu większość ukraińskich esesmanów znalazła schronienie w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Te szokujące informacje omawia także w swoim opracowaniu Instytut Pamięci Narodowej  a także w "Myśli Polskiej" Bohdan Piętka. Sprawa ta wciąż budzi wiele kontrowersji i nie została do końca. Dodam, że w 2001 roku opinię publiczną poruszył film dokumentalny BBC autorstwa Juliana Hendy’ego, opowiadający o zbrodniach dokonanych na Polakach, Żydach i Słowakach przez ukraińskich esesmanów, którzy do dziś spokojnie mieszkają sobie w Anglii i jej dawnych koloniach.

Dziś na miejscu zbrodni nie ma żadnej osady. Nazwa Huty Pieniackiej nie figuruje też na ukraińskich mapach, a strona ukraińska systematycznie zaprzecza ludobójstwu. Staraniem rodzin ofiar postawiono tutaj pomnik, który w 2009 r. odwiedzili prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. Żaden z nich jednak nie powiedział prawdy o ludobójstwie i jego sprawcach…’

 

( http://wiadomosci.onet.pl/kraj/huta-pieniacka-by-polska-o-nich-nie-zapomniala/3q0y3m )

Zdewastowanie pomnika upamiętniającego ukraińską rzeź polskich rolników i ich rodzin dokonaną 28 lutego 1944 r. pokazuje nam, że Ukraińcy w XXI wieku pozostają nam wrodzy. Napływ do Polski tysięcy młodych, agresywnych i roszczeniowych naszych tradycyjnych wrogów, Ukraińców, jest śmiertelnym zagrożeniem naszego bezpieczeństwa. Jest to świadome, zdradliwe i antypolskie działanie polskojęzycznych władz warszawskich, które swą potencjalnie zabójczą polityką imigracyjną sprowadzają na Polskę katastrofę swymi rozmiarami porównywalną z polityką Merkel. Z jej winy mamy po drugiej stronie zachodniej granicy setki tysięcy młodych Arabów i Murzynów żądnych gwałtów, rabunku i  krwi białych ludzi. Są oni niezatrudnialni i niezdatni do asymilacji.  Pamiętajmy: Ukraińcy są naszymi śmiertelnymi wrogami. Albo oni nas albo my ich.

Portret użytkownika pitekantrop

..."Ukraińcy są naszymi

..."Ukraińcy są naszymi śmiertelnymi wrogami." Wydaje mi sie iz masz czesciowo racje . Zaznaczam - czesciowo . A teraz posluchaj mosci panie lub dokladniej drogi rusofobie . Kazdy tepy czlowiek , tepszy od sredniowiecznej siekiery wie i rozumie kim sa i co prezentuja twoi pobratymcy ruski ! Innymi slowy . Wole kilku mocno trzymanych za przyslowiowa uzde upalinskich cwaniakow przy mojej granicy ,niz jednego wychowanka szkolonego przez twojego guru , boga i upozorowanego wladce owczesnego swiata Wladimira Wladimirowicza . Wole miec upalincow jako zapore buforowa przy mojej granicy od tamtych falszywych ,obludnych i zaklamanych cwaniakow . Czy data 17.09.1939 r. mow ci cos ?Jesli nie ,to posluchaj uwaznie .Z Rana 17 Września 1939r, siły zbrojne ZSRR zaczęły przekraczać Polską granice, czołgiści jechali z wywieszonymi białymi flagami, krzycząc od czasu do czasu na strzelających do nich Polaków ,,Riebiata! W pieriod! Na Germańców!…”. Malo ? A moze mowi ci cos data 16,11.39 r. gdzie twoi pobratymcy ostrzelali z dzial przygraniczna swoja wioske obarczajac za to Finow i gdzie posraniec ruski rukowodziciel 30. 11.1939 wydal rozkaz bez wypowiedzenia wojny zdobycia Helsinek w dwa tygodnie . Srodze pomylil sie jednak . Chcesz wiecej przykladow na sianie twojej idiotycznej wrogiej propagandy na temat kto nam faktycznie zagraza ? Chcesz podyskutowac w oparciu o pewne FAKTY a nie wyimaginowane i indolenckie twoje wypociny ? Moze mi wkoncu wyjasnisz czyje to ukrainskie czy tez ruskie okrety podwodne grasuja u wybrzezy Szwecji lub Polnocnych granic Kanady . Polityka w swoich poczynaniach ma byc czysta i przejrzysta , bowiem inaczej zwyklismy ja nazywac mianem panienki stojacej na rogu ulicy . Az cisnie mi sie na usta uzyc tego okresenia ....

 

Strony

Skomentuj