Na Ukrainie może dojść do kolejnego zamachu stanu

Kategorie: 

Źródło: UTR News/Creative Commons Attribution 3.0 Unported/Wikimedia Commons

Znana ukraińska pilotka Nadija Sawczenko jeszcze niedawno była uznawana za bohaterkę i symbol walki o niepodległość państwa. Gdy tylko została uwolniona z rosyjskiego więzienia, odznaczono ją orderem Bohatera Ukrainy. Teraz sprawy obróciły się o 180 stopni – Sawczenko niespodziewanie została uznana za rosyjskiego agenta i zamknięto ją w więzieniu.

 

Przypomnijmy, że ukraińska porucznik została schwytana w 2014 roku na Donbasie i oskarżona o zabójstwo dwóch rosyjskich dziennikarzy. Kobieta trafiła do więzienia w Rosji i miała tam spędzić 22 lata, jednak w wyniku porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą, pilotka powróciła do swojego kraju. Sawczenko zaangażowała się w życie polityczne, uznano ją za bohaterkę i postrzegano ją nawet jako przyszłą prezydent Ukrainy.

 

Z czasem Nadija Sawczenko zaczęła mówić bardzo niepoprawne politycznie hasła. Przy jednej okazji oświadczyła, że rząd ma nieukraińską krew. Stwierdziła, że zaledwie 2% Żydów zajmuje 80% władzy i wymieniła nawet ich nazwiska – wśród nich znalazł się między innymi sam prezydent Petro Poroszenko, ale także obecny premier Wołodymyr Hrojsman. Z kolei w lutym na antenie lokalnej telewizji ZIK powiedziała, że najpóźniej za 5 lat wybuchnie wielka wojna, która wywrze duży wpływ na Ukrainę, Rosję i ogólnie Europę, ale to Ukraina stanie się „poligonem doświadczalnym”.

Nadija Sawczenko w parlamencie – źródło: Вадим Чуприна

Co więcej, Sawczenko nie ukrywała zamiarów kandydowania na prezydenta Ukrainy w 2019 roku. Kobieta podobno posiada spore poparcie społeczeństwa – jest przecież Bohaterem Ukrainy, więc prawdopodobnie miałaby bardzo duże szanse na sukces. Biorąc pod uwagę jej dotychczasowe wypowiedzi można przypuszczać, że ukraińska pilotka stanie się wrogiem obecnej władzy w Kijowie i wygląda na to, że rząd właśnie próbuje się jej pozbyć.

 

Jak donoszą media, Sawczenko, deputowana do Rady Najwyższej parlamentu została aresztowana. Jednocześnie odebrano jej immunitet. Prokuratura oskarża ją o przygotowania do zamachu stanu i ataku na siedzibę parlamentu a nawet chęć zamordowania prezydenta Poroszenki. Stwierdzono, że kobieta jest agentem Kremla i zamierzała dokonać przewrotu z pomocą broni, którą rzekomo otrzymała od Rosjan. Ona z kolei twierdzi, że dokonała prowokacji politycznej, aby ośmieszyć rząd z nadzieją na jego pokojowe rozwiązanie.

 

Sawczenko będzie przebywać w ukraińskim więzieniu do 20 maja. Niewykluczone, że w ogóle z niego nie wyjdzie, jeśli zostanie oficjalnie uznana za agentkę Kremla. Taki scenariusz byłby dla obecnego rządu bardzo komfortowy, gdyż w ten sposób udałoby się pozbyć niewygodnego przeciwnika politycznego. Jest to również bardzo ryzykowny ruch, bo może się okazać, że Sawczenko i jej liczni zwolennicy na Ukrainie faktycznie przygotowują przewrót, a to oznacza, że u naszego wschodniego sąsiada może wybuchnąć kolejna wojna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika barr

W polsce zą to trwa nagonka

W polsce zą to trwa nagonka na rosje na prowokacje amerykańską na zabójstwo skripala w wielkiej brytani .Bo przecież ruskie nie mielii innych substancji i nikt inny tego nie ma tak samo było z husajnem miał atomówke ale jednak nie miał rosja trzymała skripala kilka lat w pierdlu pózniej wypuscili go i wymienieli w wymianie szpiegów a teraz akurat zgninął 12 lat i akurat w czasie wyborów w rosji toż to dziwne a tak po za tym na o2 usuwaja komentarze które za bardzo mówia o prawdzie

Portret użytkownika Ogo Pogo

Ukraina?Co to jest?To

Ukraina?Co to jest?To chazarski burdel.Chazarska szacher macher chewra.To nie jest państwo.To mafijny układ obejmujący pewien obszar.Ukraina to barbarzyństwo,okrucieństwo,troglodycja.Ukraina to ścierwo cywilizacyjne.

Portret użytkownika U_P_Adlina

A gdzie "nasi" obrońcy tej

A gdzie "nasi" obrońcy tej banderówy, którzy krzyczeli: "Free sawczenko", gdy siedziała w ruskim pierdlu? Dziś nie protestują? A gdzie "nasz" maliniak, który giął się przed nią w ukłonach i całował ręce? Gdzie oni są? 

PS: Kiedys wkurzałem się, że ta zbrodniara wychodzi na wolność, ale dziś rozumiem, że Putin wypuszczając ją zrobił reżimowi banderowskiemu w kijowie wspaniały "prezent".

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj