Na świecie rozprzestrzenia się kolejny wielki cyberatak - po WannaCry czas na Pety.A

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wielki cyberatak, który początkowo wystąpił tylko na Ukrainie, zaczyna się rozprzestrzeniać po całym świecie. Niektórzy widzą w nim podobieństwo do poprzedniego atak ransomware zwanego WannaCry. Atakujący sieci komputerowe kod nazwano Pety.A.

 

Szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się w standardowy sposób, czyli rozsyła się automatycznie pocztą elektroniczną. Petya zdołała już wywołać spore spustoszenia na Ukrainie, gdzie zaatakowane zostało wiele przedsiębiorstw. Cyberatak unieruchomił wiele systemów sektora bankowego i telekomunikacyjnego. Skutkowało to poważnymi utrudnieniami największego lotniska na Ukrainie, znajdującego się w Kijowie.

 

Trudno się dziwić, że służby ukraińskie standardowo, bez żadnych dowodów, winią za atak Rosjan. To ich zwyczajowe wytłumaczenie dla dowolnych ekscesów. Cyberatak spowodowany rozprzestrzeniającym się wirusem doprowadził do skutecznego unieruchomienia krytycznej infrastruktury. Dotknięte przestojami zostały również komputery w ukraińskich budynkach rządowych.

Potem wirus Pety.A rozprzestrzenił się po Internecie i zdołał wywołać spore zamieszanie w systemach komputerowych wielu zachodnich korporacji. Odczuły to na przykład holenderskie firmy zajmujące się europejską logistyką. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

"Trudno się dziwić, że służby

"Trudno się dziwić, że służby ukraińskie standardowo, bez żadnych dowodów, winią za atak Rosjan. To ich zwyczajowe wytłumaczenie dla dowolnych ekscesów." -  kuźwa dziwne nie? Tak bezczelnego i cynicznego tekstu dawno nie czytałem Jak autor może dziwić się, że Ukraińcy oskarażają o wszystko ruSSka swołocz po bezpodstawnym przejęciu Krymu czy rozpętania i popierania wojennego chaosu w tym kraju. Rozumiem, że jakby ruSSki motłoch zaatakował nasz kraj to wszystko byłoby cacy i żadnych podejrzeń wobec tej "nacji"? Niech w tą Moskwę wreszcie walnie jakis meteoryt i będzie spokój raz na zawsze Smile

Portret użytkownika U_P_Adlina

włodi-mendak........

włodi-mendak.........Bezpodstawny to był zamach stanu w kijowie, który za pieniądze uSSmanii obalił legalnego prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach w pierwszej turze trollu od tymy. To było bezpodstawne i bezprawne. I własnie to spowodowało chaos na ukrainie. Odebranie wam Krymu było tego konsekwencją, bo nikt normalny nie będzie patrzył, jak nazi-banderowska junta dokonuje czystek na terenach zamieszkałych przez Rosjan i pro-rosyjskich ukraińców. Jeżeli sami łamiecie prawo to bezczelnością jest wymaganie przestrzegania go od innych !!!!! Korzeniem tego co wydarzyło się na twoim grajdole był anty-demokratyczny zamach stanu, więc z pretensjami o wojnę i chaos idź mendak do uSSmańskich zwyroli. Dzięki Rosji Krym i Donbas nie muszą oglądać marszy nazi-banderowskich na ulicach swoich miast. Zwalczanie przez Rosję nazi-banderyzmu jest zgodne z polską racją stanu, co czyni ją polskim sojusznikiem w tej kwestii.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika KaCCCaP

100\100

100\100

Pełne poparcie. Na szczęście Polacy pamiętają co to znaczy być pod butem wschodniej dziczy, byli gnębieni przez 50 lat. Stąd tak wysokie poparcie Polaków dla przyjaźni z USA - krajem, który nigdy Polski nie zaatakował, ani nie zrobił krzywdy.

W przeciwieństwie do sowietów (Rosjan).

17.09.1939 - 1991 - okres zniewolenia przez okupanta rosyjskiego

Portret użytkownika U_P_Adlina

sam sobie przytakujesz mendak

sam sobie przytakujesz mendak........hehehehehe! Towarzystwo wzajemnej adoracji !

Pod butem i gnębieni to Polacy są od 89 roku przez żydo-anglo-uSSmańską klikę banksterską, która doprowadziła Polskę do statusu państwa istniejącego teoretycznie.

uSSmania nie musi napadać na Polskę mendak, bo nie napada się na tego, kto pada na twarz i bije pokłony. Ale gdyby Polska sprzeciwiła się bandycie zza ocreanu, to mogłaby skończyć jak Serbia, Syria, Irak, Libia i wiele innych państw zniszczonych przez zaoceanicznego zwyrodnialca. którego doktryna opracowana przez wolfowitza i rozwinięta przez Ledeena brzmi: „Mniej więcej co 10 lat Stany Zjednoczone potrzebują wziąć (dosłownie: podnieść) jakieś małe zasrane państewko i rzucić nim o ścianę tylko po to, żeby pokazać światu jak poważnie traktujemy sprawę” (globalnej dominacji USA). W języku angielskim zdanie to brzmi następująco: „Every ten years or so, the United States needs to pick up some small crappy country and throw it against the wall, just to show the world we mean business”.

PS: Mendak-włodi, wasza chachłata "lotność" jest legendarna. Wciąż nie możesz zajarzyć, że nicki możesz zmieniać do bólu, ale smród nadal pozostaje i bezbłędnie cię demaskuje pod kolejnymi maskami.

PS2: Przyjaźń do uSSmańskiego bandyty? Topnieje w oczach trollino, bo wspieranie przez niego nazizmu i banderyzmu, oraz zwyrodnialców z isis powoduje, że LUDZIE SIĘ BUDZĄ.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj