Kategorie:
Choć liczba ludności na świecie stale rośnie, globalny współczynnik dzietności spadł drastycznie na przestrzeni ostatnich dekad. Wyniki badań, opublikowanych w czasopiśmie The Lancet wskazują, że niż demograficzny dotknął niemal połowę państw na świecie.
Naukowcy sprawdzili tendencje demograficzne we wszystkich krajów świata w latach 1950-2017. Na początku tego okresu, statystyczna kobieta rodziła przeciętnie 4,7 dziecka. Warto zauważyć, że w latach 50., żaden kraj nie miał problemów demograficznych. Okazało się, że w 2017 roku, jedna kobieta rodziła średnio tylko 2,4 dziecka.
Wskaźnik dzietności musi być na poziomie przynajmniej 2,1, aby w danym społeczeństwie można było zachować ciągłość pokoleń. W przeciwnym wypadku, gdy dzieci rodzi się zbyt mało, społeczeństwo starzeje się i kurczy. Powyższe dane nie dotyczą jednak konkretnego państwa, lecz całej planety.
Jak wynika z badań, kryzys demograficzny dotyczy przede wszystkim państw Zachodnich. Najmniej dzieci rodzi się na Cyprze i Tajwanie, gdzie statystyczna kobieta rodzi tylko jedno dziecko. Kolejna na liście jest Korea Południowa, Andora, Puerto Rico, Tajlandia, Bośnia i Hercegowina, Polska, Mołdawia i Japonia. Tymczasem najwyższy współczynnik dzietności posiada Niger, gdzie jedna kobieta rodzi przeciętnie aż 7,1 dziecka. Tuż za nim jest Czad, Somalia, Mali, Afganistan, Arabia Saudyjska, Burkina Faso, Burundi, Uganda i Angola. Podsumowując, najwięcej dzieci rodzi się w Afryce.
Uważa się, że za niski wskaźnik dzietności odpowiadają między innymi łatwy dostęp do antykoncepcji, edukacja, praca i mniejsza umieralność wśród dzieci. Efektem kryzysu demograficznego będzie starzejąca się populacja, a ludzie w sile wieku będą musieli pracować więcej, aby utrzymać między innymi system emerytalny i opiekę zdrowotną. Jednak zdaniem ekspertów, niski współczynnik dzietności nie będzie stanowił większego problemu - George Lesson z Oxford Institute of Population Ageing powiedział, że wystarczy podwyższyć wiek emerytalny i przyjmować imigrantów.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Strony
Skomentuj