Na Sumatrze odkryto nieznany dotychczas gatunek orangutanów

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

W północnej części wyspy Sumatra międzynarodowa grupa zoologów, odkryto kolonię nieznanego wcześniej gatunku orangutanów. Będzie to już trzeci  podtyp tego gatunku po borneańskim i sumatrzańskim, tak jak i tamte, tak i ten nowy dla nas rodzaj naczelnych jest zagrożony wyginięciem. 


 
Jak wynika z publikacji w czasopisma Current Biology, już cztery lata temu, mieszkańcy północnej części Sumatry przynieśli do obozu zoologów, szczątki jednego z tych nieznanych nauce orangutanów. Naukowcy uznali wtedy, że to jakiś ze znanych podgatunków. Jednak po zbadaniu jego czaszki, stało się jasne, że to nowy, nieznany wcześniej gatunek  tych zwierząt.

 

Wcześniej sądzono, że na świecie istnieją tylko dwa podgatunki orangutanów z Borneo, które są mniejsze i przeważnie prowadzą samotny tryb życia i te z Sumatry, które są znacznie bardziej towarzyskie. Po zbadaniach DNA pobranego z kości nowego podgatunku tego osobnika okazało się, że ten rodzaj naczelnych żyje tam od około trzech milionów lat, ale ze względu na spadek populacji znajduje się teraz na skraju wyginięcia.

 

Dzieje się tak ze względu na to, że lasy deszczowe na północnej Sumatrze są ścinane w dużym tempie i jeśli wylesianie nie zostanie zatrzymane to ten gatunek orangutanów zniknie z powierzchni Ziemi  w ciągu następnych 20 lat.

Orangutany to najbliżsi krewni człowieka w królestwie zwierząt. Uważa się, że gatunek ten oddzielił się od wspólnego drzewa ewolucji małp człekokształtnych około 15 milionów lat temu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ehhh

Niech admin sprawdzi różnice

Niech admin sprawdzi różnice między słowem "rodzaj" a "gatunek" w encyklopedii, słowniku... Bo pisze głupoty :/ Tu nie ma żadnego nowego rodzaju, małpa to małpa, orangutan dalej pozostał oragnutanem, nowy jest jej podgatunek, gatunek. Nowy rodzaj to by był gdyby małpa przekształciła się w mysz, kota, żyrafe... 

Skomentuj