Na stację ISS wysłano inteligentnego robota CIMON

Kategorie: 

Źródło: Airbus

W poniedziałek, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawił się inteligentny robot CIMON. Maszyna będzie nie tylko towarzyszyła astronautom, ale też uczestniczyła w prowadzonych badaniach.

 

CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) to zrobotyzowany asystent, który został wyposażony w sztuczną inteligencję. Maszynę opracowały koncerny Airbus i IBM. CIMON został wysłany na stację ISS wraz z zaopatrzeniem dla astronautów na pokładzie statku kosmicznego Dragon, który został wyniesiony z pomocą rakiety Falcon 9. Start odbył się w piątek i zgodnie z oczekiwaniami, w poniedziałek kapsuła Dragon dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

CIMON jest wyposażony w mikrofony, kamery oraz technologię rozpoznawania twarzy i mowy. Robot potrafi rozmawiać, identyfikować nastroje załogi i dostosowywać do nich swoje zachowania i wypowiedzi. CIMON waży około 5 kilogramów, jest wielkości piłki lekarskiej i posiada 14 wbudowanych wiatraczków, aby mógł łatwo poruszać się w warunkach mikrograwitacji.

Źródło: Airbus

Robot będzie pomagał astronautom w wykonywanych przez nich czynnościach i pozostanie na orbicie do października bieżącego roku. Naukowcy chcą sprawdzić, w jak wielu kwestiach sztuczna inteligencja może pomagać kosmonautom, a w przyszłości, roboty takie jak CIMON będą również analizować zachowania ludzi w kosmosie i dynamikę relacji międzyludzkich.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj