Na Sri Lance wprowadzono zakaz używania burki w miejscach publicznych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jak wynika z oświadczenia prezydenta Sri Lanki, wszelkie zakrywanie twarzy, utrudniające identyfikację jednostek i zagrażające bezpieczeństwu narodowemu, jest od tej pory zakazane na terenie całego państwa. 

Takie posunięcie jest następstwem serii zamachów bombowych, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. W wyniku eksplozji śmierć poniosło ponad 250 osób, a co najmniej 500 zostało rannych. Tydzień po tragicznych wydarzeniach opublikowano następujące oświadczenie prezydenta Sri Lanki, Maithripali Siriseny:

Wszelkiego rodzaju osłony twarzy, które utrudniają identyfikację osób i w ten sposób zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, będą zakazane począwszy od dnia 29 kwietnia 2019 r. Podstawowym kryterium identyfikacji jednostki ma być zdolność do wyraźnego widzenia jej twarzy. Decyzję podjęto, aby wzmocnić bezpieczeństwo i nie powodować niedogodności dla żadnej grupy demograficznej. Celem jest stworzenie pokojowego i harmonijnego społeczeństwa na Sri Lance.

Zakaz wszedł już w życie i dotyczy wszelkiego wyposażenia, wykorzystywanego do zakrywania twarzy. Mowa tu przede wszystkim o burkach, nikabach, hełmach oraz maskach.

 

Burka to popularna w kulturze muzułmańskiej część garderoby noszona przez kobiety, przykrywające całe ciało z wyjątkiem otworu na oczy. Nikab jest natomiast zasłoną całej twarzy z wyjątkiem oczu.

 

Niezależnie od decyzji głowy państwa, niektóre hotele na Sri Lance zaczęły już podobno samodzielnie modyfikować regulaminy, tak aby zakazać zakrywania twarzy również wewnątrz budynków.

 

Odpowiedzialność za niedawne zamachy wzieło na siebie Państwo Islamskie, a służby wywiadowcze potwierdzają, że lokalni ekstremiści musieli otrzymać wsparcie z zewnątrz, ponieważ samodzielnie nie byliby w stanie przeprowadzić tak doskonale skoordynowanych ataków.

 

Sri Lanka nadal jest w stanie wyjątkowym, a politycy na każdym kroku ostrzegają obywateli, że kolejna dawka przemocy i agresji może czaić się tuż za rogiem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika sceptyyk

Przestań się pult-ać  na

Przestań się pult-ać  na nasze fotki...  Smile Fotki są fajne  :)  Wczoraj pykałem fotki Ble ble pult pult -om i mojej suni. U nas już jest po wiosennym redyku i przyszły pierwsze Ble ble pult pult -y. A jak się zwiedziały one Ble ble pult pult -y, że sunia skończyła wczoraj 4 mieś to przyszły do niej  w odwiedziny i z życzeniami :)   Ale było    Ble ble pult pult -owania Smile                                                                                                                                                                                     

Portret użytkownika Ble ble pult pult

Ze mnie żaden kynolog. Kocham

Ze mnie żaden kynolog. Kocham zwierzęta - ale nie jestem zoofilem. Jak mi podesłałeś zdjęcie suni - to nie wiedziałem, jak to rasa - Ty szybciutko odpowiedziałeś, że jamniczek. Potem zapytałem wujka gogle - i wyszedł jakiś pasterczyk berneński...

Przestań się pult-ać  na nasze fotki... 

Dodaj substralu suni do jedzenia - to też jest podstawa do bana?

5G to niekonwencjonalna broń RADIO-AKTYWNA.

Jak to się może dziać?? Kochani??

Portret użytkownika sceptyyk

Strusiu, przestań się pultać

Strusiu, przestań się pultać i wypocznij - mylą ci się fakty... To Ty pytałeś o płeć jamnika swoich rodziców... Opisywałeś, jak ten jamniczek "biedroni"  się na Twojej ręce i nie potrafisz określić płci tego jamniczka...  A teraz na poważnie - namawiałeś innego użytkownika do popełnienia samobójstwa... Namawiałeś tego użytkownika do uśmiercenia babci którą się ten użytkownik opiekuje... Strusiu naruszyłes prawo RP, naruszyłeś zapisy regulaminu ZnZ. Ukazałes siebie jako.... Strusiu, przestań się pultać i zastanów się nad sobą...

Strony

Skomentuj