Na Słońcu znaleziono „sieć” emitującą wiatr słoneczny

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po raz pierwszy naukowcy zajrzeli do wnętrza środkowej korony Słońca i znaleźli tam „złożoną, dynamiczną, podobną do sieci” strukturę plazmy. Zasugerowali w Nature Astronomy, że to właśnie w tej sieci rodzi się wiatr słoneczny.

 

Wiadomo, że zewnętrzna atmosfera Słońca nazywana jest koroną. Korona środkowa, która jest odpowiedzialna za wiatr słoneczny i rozbłyski słoneczne, była bardzo mało badana. Dopiero w 2021 roku naukowcy byli w stanie prowadzić obserwacje w ekstremalnych długościach fal ultrafioletowych.

 

Autorzy nowego badania przeanalizowali modele komputerowe i dane z sond kosmicznych. Ponadto wzięli pod uwagę wyniki obserwacji za pomocą słonecznej kamery termowizyjnej w ultrafiolecie (SUVI) na satelicie meteorologicznym NOAA GOES-17.

Rozszerzone podejście umożliwiło uzyskanie obrazów nie tylko środka Słońca, ale także jego boków. Naukowcy prześledzili kilka dziur koronalnych, które krążyły wokół tarczy słonecznej. Podczas swoich obserwacji odkryli, że środkowa korona to wysoce ustrukturyzowana sieć koronowa.

Sieć składa się z namagnesowanych struktur plazmowych, które nieustannie oddziałują i łączą się ponownie. Mechanizm ten spowodował przepływ wiatru słonecznego przez sieć koronalną.

 

Naukowcy zauważyli, że ich wyniki są ważne dla przygotowania przyszłej misji NASA. Tak więc w 2023 roku agencja kosmiczna uruchomi polarymetr, aby połączyć koronę i heliosferę. Jednym z celów misji jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób korona generuje wiatr słoneczny.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gnago

uprzejmie wyjaniam żaróka

uprzejmie wyjaniam żaróka świeci dzięki ciągłej dostawie energi z zewnątrz, podobnie Słońce.... korona ma wyższa temperaturę niż ten reaktor syntezy w środku- plamy słoneczne- powierzchnia Słońca ma znacznie niższa temperaturę

Portret użytkownika b@ron

Nie powiem że całkiem... ale

Nie powiem że całkiem... ale w większości przecież nauka dzisiejsza się opiera na teoriach i sugestiach... i tak od czasu, gdy naukowcem nie jest ten kto coś wynalazł, tylko ten co ma odpowiednie wykształcenie...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Tomek Zając

"przecież nauka dzisiejsza

"przecież nauka dzisiejsza się opiera na teoriach i sugestiach"

teoria wielkiego kurcze wybuchu

teoria grawitacji

teoria heliocentryczna

teoria kosmologii

teoria ewolucji

itp.......

oczywiście nauka jako taka sprawy techniczne i technologiczne są prawdziwe bo inaczej nie było by komputerów i samochodów a reszta co wam tłoczą do łbów to mrzonki i majaki.

 

Portret użytkownika Endymion

Goopi jezdeś i się nie znasz!

Goopi jezdeś i się nie znasz! Myślisz, że jesteś mądrzejszy od naukoFców, co to co chwilę wymyślają sprzeczne teorie,za które mają domy i samochody wartości sumarycznej przekraczającej całej dotacji militarnej wysłanej do Ukrainy. Ich do Davos zapraszają, a Ciebie nie! To musi coś znaczyć, że to mundre głowy są.. Jak się załapiemy, to będziemy szlabany w Davos otwierać jako ciecie.. Siedzisz sobie w cipłej budzie i czasem wciśniesz przycisk otwarcia szlabanu, 50 Ojro na godzinę.. ale tutaj znowu jak doczytałem, to praca po znajomości, dla emerytowanych policjantów..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj