Na Słońcu zaobserwowano zielony błysk

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia

Mieszkaniec Rumunii,  Maximilian Teodorescu zarejestrował ciekawe zjawisko solarne, będące w istocie fenomenem optycznym. Chodzi o tak zwany zielony błysk, niekiedy towarzyszący zachodowi lub wschodowi Słońca.

Zdaniem autora zdjęć udało mu się uchwycić niewielki niebieski błysk i kilka zielonych błysków, które pojawiły się na skraju zachodzącej tarczy słonecznej. Ten fascynujący efekt ma dużo wspólnego z tęczą, bo zasada jego powstawania jest podobna, a kolorystyka zależy od widma słonecznego.

Źródło: Maximilian Teodorescu

Zielone błyski powstają ze względu na to, że ziemska atmosfera działa jak pryzmat. Światło zachodzącego Słońca rozszczepia się na kolorów podstawowe, a inwersja temperaturowa tworzy miraż przypominający rosnący zielony błysk. Może to być zaobserwowane na dowolnej wysokości, ale przeważnie widoczne są na wyraźnie widocznym horyzoncie, na przykład nad morzem.Niekiedy Słońce potrafi również wygenerować niebieski błysk. Geneza jego powstania jest taka sama jak w przypadku błysku zielonego.

Źródło: wikipedia

Co ciekawe podobne zielone błyski można też zaobserwować w takich warunkach gdy do horyzontu zbliża się Księżyc, a nawet jasne planety takie jak Wenus i Jowisz.Jednak obserwacja tego zjawiska jest znacznie trudniejsza niż w przypadku Słónca.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

nie jest to zwykłe zjawisko,

nie jest to zwykłe zjawisko, nawet gdyby było to "optyczne".  Promienie słoneszczne prześwietlają atmosfęrę ziemską. To nie jest najlepszy widok. czy te kolory to twór naturalny, czy spowodowany przez głupotę człowieka?.

Portret użytkownika Teresa z Torunia

A gdzie niebocentrycy?

A gdzie niebocentrycy? Przecież wg. naszego guru niebocentryzmu słońce już dawno temu zostało wygaszone przez i tutaj cytat dosłowny "ojca mieszającego w pałacu" i zastąpione emiterem przez i tutaj cytat dosłowny demonistów ukrywających prawdę. . Aż dziwne...

Portret użytkownika Esteban

Admin, ty i twoja indolencja

Admin, ty i twoja indolencja Biggrin Na słońcu zaobserwowano zielony błysk :-D:-D:-D Brzmi to tak jakbyś stwierdził, że gdy podczas zachodu słońca, między gwiazdą a obserwatorem stał człowiek, napisałbyś że na słońcu zaobserwowano człowieka. Może zbyt wiele od ciebie wymagam.

Skomentuj