Na Słońcu wystąpił rozbłysk klasy X1

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Wczoraj nad północno-wschodnim krańcu Słońca pojawił się duży i bardzo aktywny kompleks plam słonecznych. Wyprodukował już rozbłysk słoneczny klasy X1. Obserwatorium solarne SDO zarejestrowało eksplozję 17 kwietnia o 03:34 czasu uniwersalnego.

Impuls rozbłysku spowodował poważny blackout radia na falach krótkich, który był szczególnie dolegliwy nad Azją Południowo-Wschodnią i Australią. Marynarze, lotnicy i radioamatorzy mogli zauważyć niezwykłe efekty propagacji na częstotliwościach poniżej 30 MHz.

 

Eksplozja prawie na pewno spowodowała koronalny wyrzut masy (CME). Takie rozbłyski są wytwarzane przez fale uderzeniowe na czołowych krawędziach CME. Oczekuje się, że świeże dane z SOHO potwierdzą istnienie wyrzutu koronalnego, prawdopodobnie nieskierowanego na Ziemię.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że trzeba przygotować się na więcej rozbłysków. Ta grupa plam słonecznych jest aktywna od ponad tygodnia, wyrzucając w kosmos CME i pióropusze gorącej plazmy z ich położenia po drugiej stronie Słońca. Teraz zwraca się w stronę Ziemi i nie wykazuje oznak spowolnienia swojej aktywności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Endymion

Sztuczne słońce wybudowali

Sztuczne słońce wybudowali właśnie Chińczycy, hologramy, projekt Blue Beam itd..

Załóżmy, że Ziemia jest podbita od tysięcy lat przez cywilizację wiele bardziej rozwiniętą.. dopuszczasz to do głowy?

Analizując fakty, coś tu nie gra i to mocno, co to telavizja nam serwuje, oraz edukacja..

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Matrx, Truman Show to nie SF, to dzieje się na naszych oczach, a że ślepcy stoją w kolejce po 4 dawkę szczypawki? Mają wolną wolę i wyprane umysły.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Czyżby rozbłysk carringtona

Czyżby rozbłysk carringtona miałby być kolejnym etapem upodlenia i zniewolenia ludzkości? blackout
Te sku..syny planują od 300 lat, mają wiele planów.
Wyzerują nam konta bankowe i "nie mamy pana płaszcza, i co pan nam zrobi?"..
Co możemy zrobić? Zrozumiałem dewizę jednego z komentatorów: "dbaj o swój nóż", to ma sens!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Ar

Niestety to nie teoria . Za

Niestety to nie teoria . Za duzo czasteczek naplywa co chwila. No i przyciemnienie Betelgezy oraz KIC w Labedziu juz bylo. A to zwiastuje tylko jedno... Niedlugo zaswieca nam supernowe a Sloneczko moze za bardzo sie rozszalec

Skomentuj