Na Słońcu wystąpił pierwszy rozbłysk X od 4 lat!

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Dwa dni temu, 3 lipca 2021 roku plama słoneczna AR2838 wypuściła najsilniejszy od 4 lat rozbłysk słoneczny. Miał on siłę X1.5 i zadziwił astrofizyków, bo nie był w ogóle spodziewany.

Wspomniana plama AR2838 już dzień później, 4 lipca ominął północno-zachodni kraniec Słońca i spędzi następne dwa tygodnie przechodząc przez niewidoczną z Ziemi część tarczy Słońca. Jeśli AR2828 utrzyma się na swoim miejscu, pojawi się ponownie po stronie gwiazdy zwróconej w stronę Ziemi mniej więcej pod koniec lipca. 

 

Nie jest jeszcze jasne, czy ten silny rozbłysk jest oznaką początku nowego 25 cyklu słonecznego, czy też to wciąż objaw aktywności 24 cyklu. Biorąc pod uwagę ostatnie lata to coś niezwykłego, że nowa plama słoneczna, po której nikt sie tego nie spodziewał, wyprodukowała pierwszy rozbłysk słoneczny klasy X od września 2017 roku. 

Impuls promieniowania rentgenowskiego zjonizował górną część ziemskiej atmosfery, powodując wyłączenie krótkofalowych transmisji radiowych nad Oceanem Atlantyckim. Marynarze, lotnicy i radioamatorzy mogli zauważyć niezwykłe efekty promieniowania poniżej 30 MHz tuż po 1429 UTC.

 

Rozbłyski X to najpotężniejszy rodzaj rozbłysków słonecznych. Zwykle powodują najgłębsze zakłócenia częstotliwości radiowych i najbardziej intensywne burze geomagnetyczne. Jeśli to pierwszy rozbłysk X od lat, ale być może w najbliższym czasie będzie ich więcej. 

 

Podczas poprzedniego cyklu słonecznego Słońce wygenerowało aż 49 takich rozbłysków. Według prognoz w 25 cykl słoneczny powinien być co najmniej tak samo aktywny. Dlatego możemy spodziewać się dziesiątek kolejnych rozbłysków X, gdy Słońce zbliży się do maksimum słonecznego spodziewanego na 2025 rok. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika czesio i muchy

dziwna reakcja forumowiczów !

dziwna reakcja forumowiczów ! dajecie minusy za moje  pytanie , i to w tak ważnej sprawie? w sumie to koło dupy mi to loto ale chodzi o samo zachowanie! rozumiem że żaden redaktor ani zwykły ani  legendarny czy też zwykłe lewackie buraki nie mają nic do powiedzenia w sprawie mordów dzieci? nawet od sommera nie ma przecieków ? jak muslimy obcinali katolickie łby , jak beznapletkowcy rżną swoich pobratymców muzułmańskich , to jakies wieści tu sie pokazały ale jak katolik ten prawy bogobojny w dodatku sukienkowy sqrwielgwałci i morduje dzieci to cisza taka że słychać piardniecie muchy u sąsiadów! nawet katokomuch magister siedzi cicho zeby go nie skojarzyli z tamtymi bandytami!

Skomentuj