Na Słońcu wystąpił bardzo silny rozbłysk klasy X2

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Na Słońcu wystąpił ponownie najsilniejszy rozbłysk klasy X2. Źródłem jest schodząca już z widocznej z Ziemi tarczy słonecznej plama oznaczona jako AR3234. 

 

Silny rozbłysk słoneczny X2.07 został zaobserwowany wokół aktywnego regionu 3234 ze szczytem emisji o godzinie 17:52 UTC 3 marca 2023 roku. AR 3234 wytwarzał wcześniej okazjonalne rozbłyski typu M, gdy zbliżał się do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Region wytworzył rozbłysk M3.8 o 21:16 UTC (2 marca) i M3.3  o 10:32 UTC (3 marca). 

 

Jeszcze nie ustalono czy zjawisku towarzyszył powiązany koronalny wyrzut masy (CME). Ze względu na położenie w kierunku północno-zachodniej cześci widocznej tarczy, jakakolwiek erupcja wokół tego regionu nie byłaby skierowana prosto w stronę naszej planety. Mimo to jutro i pojutrze spodziewana jest burza geomagnetyczna przynajmniej na poziomie G1. Być może znowu będzie to okazja do zobaczenia zorzy polarnej w Polsce.

 

Promieniowanie z rozbłysku zjonizowało górne warstwy atmosfery Ziemi, powodując przerwy w emisjach fal radiowych nad Ameryką Północną i Południową. Lotnicy i radioamatorzy mogli zauważyć utratę sygnału i inne niezwykłe efekty propagacji na częstotliwościach poniżej 30 MHz do godziny po rozbłysku.

 

Wartom przypomnieć, że rozbłyski słoneczne to zdarzenia, które występują na powierzchni Słońca i skutkują wydzielaniem ogromnej ilości energii i materii w przestrzeń kosmiczną. Mogą one wpłynąć na Ziemię i stworzyć różne zagrożenia, w tym najczęściej burze geomagnetyczne. Podczas rozbłysków słonecznych Słońce wydziela strumienie cząstek, które poruszają się w kierunku Ziemi. Te cząstki są pochłaniane przez pole magnetyczne Ziemi i wpływają na atmosferę, powodując fluktuacje pola magnetycznego. Te zjawiska mogą zakłócać działanie sieci elektroenergetycznych, systemów GPS, a nawet wpływać na zdrowie ludzi.

 

Rozbłyski mogą też wywoływać uszkodzenia satelitów, ponieważ intensywne erupcje słoneczne mogą powodować poważne szkody w elektronice ich urządzeń. Cząstki słoneczne mogą uszkodzić pamięć i procesory komputerowe na pokładzie satelitów, co może prowadzić do utraty kontroli nad nimi.

Trzeba również wspomnieć o zagrożeniu dla astronautów. Podczas rozbłysków słonecznych zwiększa się poziom promieniowania kosmicznego w przestrzeni kosmicznej. Astronauci przebywający na orbicie lub na innych planetach muszą być chronieni przed tym promieniowaniem, ponieważ może ono prowadzić do chorób i mutacji genetycznych. 

 

Wszystkie te zagrożenia są poważnymi skutkami rozbłysków słonecznych i dlatego astronomowie monitorują Słońce, aby ostrzegać o możliwych erupcjach i przygotować odpowiednie środki ostrożności.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sandra

OGromnie nie w temacie

OGromnie nie w temacie

Lecz proszę osobę ( o ile przeczyta ten komentarz ) piszącą o wojnie na ukrainie i o żydach

to się chyba nazywało Niebiańskie Państwo...gdzieś mi ten link się zapodział co odnosił się do całej wypowiedzi bodajże jednej Pani a zależy mi na spokojnym przeanalizowaniu tego co się znajdowało. Komentarz a raczej wstawiony artykuł był dosyć obszerny

P.S Proszę drogiej Administracji czy dostane w końcu jakiś link do możliwości zarejestrowania się na stronie ?

https://www.facebook.com/przebudzenieszamanskiejmocypl/

Tutaj jak mam vene dodaje pewne ciekawostki i przemyślenia lecz pracuje nad stroną merytoryczną Wink

Pozdrawiam

 

Portret użytkownika sandra

Upsss

Upsss

Przepraszam. Myślałam że Pan jako moderator

Wysłałam już nawet przypomnienie o haśle ale ja to nie wiem jak ten portal funkcjonuje jak nawet nie można się na spokojnie zarejestrować a od 7 lutego już czasu upłynęło ;(

Chciałam na ten sam nick konto zrobić to wyskoczyła informacje że nick zajęty. No ale linka do aktywacji jak nie było tak ni ma ;(

Portret użytkownika sandra

Ooooo Dziękować ogromnie

Ooooo Dziękować ogromnie Caluj Caluj Caluj

Moderatorze właśnie ja tyle razy paczyłam i jak kamień w wode ;(

A regularnie opróżniam ową skrzynke

Nick był taki shaman_sangria007

Czy dało by się jeszcze raz wysłać akceptacje czy powinnam na nowo utworzyć konto do rejestracji ?

Portret użytkownika Cosiek

Ja nie mam takich możliwości,

Ja nie mam takich możliwości, a administrator chyba nie czyta komentarzy ani nie rejestruje kont. Może warto spróbować jeszcze raz założyć konto. 

Sprawdziłem tydzień wstecz i nie widziałem takiego nicku. Gdyby już był zarejestrowany, to bym pewnie mógł akceptować do użytku.

Strony

Skomentuj