Na Słońcu powstała ogromna dziura koronalna

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

W atmosferze słonecznej powstała ogromna dziura koronalna. To sugerje, że bardzo prawdopodobne jest, że w kierunku Ziemi pędzi strumień wiatru słonecznego, który niechybnie wywoła burzę magnetyczną. Tego typu zjawiska są dosyć częste nawet w czasie minimum słonecznego.

Kosmiczne solarne obserwatorium NASA, SDO, dostarczyło obrazów Słońca, na których widać wyraźnie rozciągającą się dziurę koronalną, której rozmiar sięga na więcej niż połowę powierzchni Słońca. 

 

Dziura koronalna to obszar, w którym otwiera się słoneczne pole magnetyczne, dzięki czemu wiatr słoneczny może uciec na zewnątrz. Prędkość przepływu z takiego otworu bywa niezwykle wysoka i niekiedy wynosi aż 750 kilometrów na sekundę. Naukowcy są zdania, że taki potężny strumień naładowanych cząstek może powodować wiele zórz polarnych w obszarach arktycznych. 

 

Oczekuje się, że wiatr słoneczny z tej dziury koronalnej zacznie docierać do Ziemi od 1 lutego. Eksperci z amerykańskiego National Oceanic and Atmospheric Administration twierdzą, że prawdopodobieństwo burzy geomagnetycznej wynosi obecnie 65%. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)Komentarze

Portret użytkownika keri

Burza G1 trwa, prędkość

Burza G1 trwa, prędkość cząstek 700km/s

Biorąc pod uwagę, że my okrakiem na Ziemi pędzimy wokół centrum galaktyki ok. milion km/h (prędkość Ziemi wokół własnej osi + prędkość Ziemi wokół Słóńca + prędkość Ziemi ze Słońcem wokół centrum galaktyki), to skalista Ziemia, hehe, jest znacznie szybsza od wiartu słonecznego Biggrin

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika keri

Pytanko: Dlaczego zorze

Pytanko: Dlaczego zorze polarne wywołane przez wiatr słoneczny są na obszarach polarnych, skoro tam akurat dociera najmniej Słońca a więc i wiatru słonecznego? Smile

Przecież skoro zorze są tworzone przez wiatr słoneczny, to najwięcej powinno ich być w okolicach równika?

Hehehe, nałukofce juz nie są w stanie ogarnąć tych wszystkich głupot, które naprodukowali za kasę, a które wzajemnie sobie przeczą.

Portret użytkownika Spooky

Bo naładowane cząsteczki

Bo naładowane cząsteczki wiatru słonecznego poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego Ziemi. Dopiero w okolicach biegunów magnetycznych przechodzą przez wyższe warstwy ziemskiej atmosfery, co wytwarza zorze. Poważnie jesteś aż takim ignorantem? Nie było tego w szkole?

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika sceptyyk

keri, skąd my ciemniaki mamy

keri, skąd my ciemniaki mamy znać takie tajemnice, jak to  "Dlaczego zorze polarne wywołane przez wiatr słoneczny są na obszarach polarnych, skoro tam akurat dociera najmniej Słońca a więc i wiatru słonecznego?"   Spośród nas, to Ty jesteś geniuszem,  Zechcesz nam to wyoslić, czy jesteśmy zagłupi żeby to obczaić? 

Portret użytkownika keri

Hehe, bez przesady, jednym

Hehe, bez przesady, jednym argumentem mogę udowodnić, że Ziemia nie jest płaska. Nie zrobię tego, ponieważ podoba mi się aktywność ludzi dotycząca rewizji tego, czego nawciskała im szkoła Smile Nawet nie ważne, czy zaczynają od błędów czy od razu ruszają na prostą, ważne, że szukają Smile

Portret użytkownika keri

Zanim się na Ciebie obraziłam

Zanim się na Ciebie obraziłam kilka miesięcy temu, pytałeś mnie o poglądy dotyczące Ziemi. Odszukaj sobie moją odpowiedź i nie wmawiaj mi, że kiedykolwiek stwierdziłam, że Ziemia jest płaska.

AMR doskonale zna moje poglądy i lepiej jego pytaj, bo ja utrzymuję status obrażonej i rozmawiać z Tobą nie mam przyjemności.

Strony

Skomentuj