Na Słońcu pojawiła się nowa plama nowego cyklu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po przerwie, która trwała ponad miesiąc, na Słońcu pojawiło się nowe miejsce - nowy aktywny obszar, który otrzymał oznaczenie AR2758. Biegunowość pól magnetycznych w tym regionie wskazuje, że ten aktywny region należy do nowego 25 cyklu słonecznego, co oznacza, że Słońce stopniowo zaczyna wydostawać się z głębokiego minimum aktywności.

 

Najbardziej zauważalnym przejawem jedenastoletniego cyklu fluktuacji aktywności Słońca jest zmiana okresów z dużą liczbą plam (maksima aktywności) i okresów z ich prawie całkowitą nieobecnością (minima). Od 1749 r. naukowcy ustalają pozycję i liczbę plam słonecznych. Numer jest przypisany do każdego cyklu.

 

Teraz kończy się 24 cykl. Pojawienie się plam, czyli stref o bardzo silnych polach magnetycznych, które wyglądają ciemniej, jest związane z fluktuacjami słonecznego pola magnetycznego. Oprócz pola dipolowego, podobnego do Ziemi, Słońce ma składową poziomą tego pola, która pojawia się z powodu różnych prędkości obrotowych zewnętrznej i wewnętrznej warstwy gwiazdy.

Gdy zewnętrzne warstwy znajdują się przed wewnętrznymi, ciągną wzdłuż linii siły pola magnetycznego, tworząc poziomy komponent pola. W obszarach, w których formy tego pola wychodzą na powierzchnię, pojawiają się plamy słoneczne.

 

Plamy zwykle występują parami. W jednym punkcie forma magnetyczna wychodzi na powierzchnię, w innym opada. Podczas zmiany cyklu zmienia się biegunowość plam, czyli kierunek biegnącego przez nie pola magnetycznego.

 

Nowy region aktywny o numerze 2758 ma biegunowość +/- przeciwną do polaryzacji plam z przeszłego 24 cyklu. To nie jest pierwsza plama nowego cyklu. Od początku 2020 r. zarejestrowano cztery obszary aktywne, a trzy z nich, zdaniem astrofizyków, należą do nowego cyklu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj