Na Słońcu pojawiła się gigantyczna plama widoczna bez teleskopów z Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Astro.dk

W centrum Słońca, nawet z Ziemi, widoczna jest duża ciemna plama. Aktywny region jest tak ogromny, że nie potrzeba teleskopu słonecznego, aby ją zobaczyć.

 

Ten niezwykły spektakl zawdzięczamy plamie oznaczonej jako AR3190, jest to jedna z największych plam słonecznych rosnącego cyklu słonecznego 25. Ma prawie pięciokrotność średnicy Ziemi i można ją zobaczyć przez gęstą, wilgotną atmosferę.

 

Wielkość AR3190 czyni go łatwym celem dla astronomów-amatorów. Nie potrzeba do tego nawet teleskopu słonecznego. Trzeba jednak pamiętać, że obserwacje Słońca wymagają użycia odpowiedniego filtra, który ograniczy blask naszej dziennej gwiazdy.

 

Plamy słoneczne to obszary na powierzchni Słońca, które są ciemniejsze niż otaczające je tereny. Są one spowodowane brakiem aktywności magnetycznej w tych obszarach, co prowadzi do mniejszej ilości plazmy i niższej temperatury. Plamy słoneczne mogą mieć różne rozmiary i kształty, a ich liczba na Słońcu zmienia się w ciągu cyklu 11-letniego.

 

Ilość plam określa tak zwana liczba Wolfa czyli liczba plam słonecznych na powierzchni Słońca. Jest to jeden z wskaźników aktywności słonecznej. Im więcej plam słonecznych, tym większa aktywność słoneczna. Liczba ta jest mierzona codziennie przez specjalistów i jest używana do prognozowania warunków pogody kosmicznej. W ciągu cyklu 11-letniego liczba ta zmienia się od kilku do kilkuset.

 

Obecnie mamy cykl słoneczny numer 25. Cykl słoneczny rozpoczął się w grudniu 2019 roku i będzie trwał około 11 lat. Cykl słoneczny jest okresem zmienności aktywności słonecznej, w którym liczba plam słonecznych na Słońcu zmienia się, a aktywność promieniowania słonecznego i plazmy również się zmienia i zdecydowanie rośnie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj