Na Słońcu doszło do potężnej eksplozji, Ziemia odczuje tylko część jej skutków

Kategorie: 

Źródło: helioviewer.org

Po drugiej stronie Słońca doszło do znaczącej aktywności. Wczesnym rankiem 13 marca koronografy SOHO zarejestrowały koronalny wyrzut masy CME typu halo z plazmą oddalającą się od Słońca z prędkością ponad 3000 km/s!

 

Ze względu na swoją ekstremalną prędkość ten CME można sklasyfikować jako „niezwykle rzadki” i niezmiernie szybki. Taki koronalny wyrzut masy występuje tylko raz na dekadę! Model zdarzenia NASA pokazuje, że CME porusza się z dala od Ziemi. Chociaż CME nie jest wycelowane w Ziemię, to jednak wpłynęło na naszą planetę. 

 

Najlepszym przykładem są zakłócenia statków kosmicznych obserwujących Słońce, śnieżne kropki i smugi na koronografie poniżej. Są to energetyczne cząstki przyspieszane falami uderzeniowymi CME. Tworzą krótkotrwałe plamki światła, gdy zostaną uchwycone na aparacie cyfrowym SOHO.

Pomimo tego, że było to zdarzenie dalekosiężne, było wystarczająco silne, aby zepchnąć poziomy protonów o niskiej energii do progu mniejszej burzy radiacyjnej (S1).

 

Satelita NOAA GOES-16 wykrył cząstki docierające do Ziemi, wszystkie z drugiej strony CME. Można sobie tylko wyobrazić jak wyglądałaby eksplozja takiego CME, którego główny komponent byłby skierowany w Ziemię! Powszechne byłyby zjawiska elektrostatyczne i indukcja magnetyczna występujące na skutek naporu naładowanych cząstek ze Słońca. Teraz i tak grozi nam burza magnetyczna z powodu tylnej części CME, ale będzie to dużo mniej dolegliwe niż mogłoby być.

 

Słońce co jakiś czas przypomina o sobie, a ludzkość uwielbia zapominać o jego istnieniu zakładając błędnie, że nie ma siły natury, która jest w stanie w jednej chwili zmieść naszą całą ziemską zaawansowaną technologię, a w raz z nią zniweczyć plany wdrażanej cyfrowej niewoli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Adminie! To zakończenie -

Adminie! To zakończenie - było piękne. Grupa kobiet z Raszyna, ruszyła na pielgrzymkę - w intencji zawalenia się masztu nadajnika (przez który, kury się nie niosły, a krowy dawały - gorzkie (zsiadłe) mleko. I Niebo je wysłuchało (natychmiast). 

Skomentuj