Na skutek zmian klimatu wędrówki w Himalajach staną się bardziej niebezpieczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ciągłe topnienie lodowców w Himalajach w ciągu ostatnich 20 lat doprowadziła do powstania ponad 5000 jezior polodowcowych, które są wypełnione potencjalnie niestabilnymi morenami. Gdy taka naturalna zapora ulegnie przerwaniu, wystąpi powódź na dużą skalę, która może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Eksperci ze Szwajcarii przeanalizowali za pomocą zdjęć satelitarnych aktualną sytuację w Himalajach i stworzyli model matematyczny ewentualnego wystąpienia powodzi z powodu lodowcowych jezior. Stwierdzono, że największe ryzyko występuje na wschodzie Himalajów. Prawdopodobieństwo katastrofalnych powodzi z powodu spłynięcia polodowcowego jeziora niż w Hindukuszu, Karakorum, czy w Zachodnich Himalajach. 

 

Oprócz tego szwajcarskie analizy wskazują, że z powodu globalnego ocieplenia prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi związanej z topnieniem lodowców i powstawania jezior wysokogórskich, będzie się zwiększać. To z pewnością będzie wymagało dostosowania się ludzi mieszkających w zagrożonych regionach. 

Niewątpliwie oznacza to również, że bezpieczeństwo himalajskich wędrówek, popularnych wśród majętnych miłośników gór, będzie jeszcze mniejsze niż obecnie. Tera trzeba będzie brać pod uwagę jeszcze nowe, nietypowe zagrożenie powodziowe.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj