Na rosyjskiej rzece pojawiły się tajemnicze kręgi

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Niezwykle rzadkie zjawisko naturalne odnotowano w pobliżu Tiumenia, na przecięciu rzeki Tura i traktu Serov. Są to tak zwane kręgi lodowe, które niekiedy powstają na skutek specyficznych warunków atmosferycznych.

Krąg lodowy powstał na rzece Tura. Pojawił się on z powodu tak zwanego przepływu wirowego. Gładki, równy krąg zwrócił uwagę mieszkańców okolicy.

 

Zdaniem ekspertów takie wyjątkowe zjawisko występuje na rzekach o powolnym przepływie. Odbywa się to w następujący sposób - warstwy wody o różnej temperaturze stykają się ze sobą, wirują w formie lejka i zaczynają obracać krę, która się oderwała. Kra lodowa zostaje obrobiona i przybiera formę prawie idealnego koła.

 

Jednym z powodów powstania wiru, który utworzył krąg, może być duże drewno dryfujące na dnie rzeki. Ruch wiru nie zamroził krawędzi, która utworzyła okrąg. Tego typu naturalne formacje pojawiają się bardzo rzadko. Najczęściej do obserwacji takich fenomenów dochodzi w tych miejscach świata, w których występuje ostra zima, czyli np. w Kanadzie czy na połnocy USA, a także oczywiście w Rosji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj