Na powierzchni Marsa odkryto "oazy wodne"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z oświadczeniem badaczy, Sonda ExoMars-TGO znalazła kolejne duże złoża wody w równikowych obszarach Marsa. Ich odkrycie zdecydowanie nakieruje przyszłe badania czerwonej planety, w przygotowaniu do pierwszej załogowej misji kosmicznej.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, planetolodzy odkryli liczne dowody istnienia starożytnych rzek, jezior i całych oceanów, które niegdyś pokrywały powierzchnię Marsa. Naukowcy uważają, że miały one mniej więcej taką samą ilość wody jak ziemski Ocean Arktyczny. Szacuje się, że całkowita ilość wody na młodym Marsie wystarczyłaby do pokrycia jego powierzchni warstwą wilgoci o grubości 140 metrów. Zagadka marsjańskiej wody, jest obecnie obiektem zainteresowania amerykańskiej sondy MAVEN oraz rosyjsko-europejskiej sondy ExoMars-TGO. Obie misje, mierzą ilość wody w rzadkiej atmosferze Marsa i śledzą jej fluktuacje związane ze zmieniającymi się porami roku, burzami piaskowymi i innymi zjawiskami atmosferycznymi.


Aleksiej Malakov, członek zespołu naukowego misji ExoMars-TGO, ogłosił odkrycie nowych źródeł wody podczas konferencji naukowej w Instytucie Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Planetolodzy znaleźli siedem tak zwanych "wodnych oaz” na zboczach marsjańskich wulkanów. w tym na Olimpie, największym wulkanie w Układzie Słonecznym. Duże złoża lodu oraz innych form wilgoci zostały również odkryte na terenie  płaskiego obszaru w pobliżu równika Marsa znanego jako Xanthus. Obszar ten, znajduje się w pobliżu miejsca, w którym ma wylądować druga część misji Exomars, europejski łazik Rosalind Franklin oraz rosyjska platforma lądowania Kazachok.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

No, no, no Rosjanie są już

No, no, no Rosjanie są już tylko o krok od odkrywców amatorów. Ci już dawno wiedzą, że na marsie są piękne rozłożyste drzewa a pomarańczowy obraz marsa jest retuszowany. 

ciekawe kiedy odkryją, że na Marsie pojawił się kiedyś jakiś humonoidalny pasożyt i zniszczył niemal wszystko? 

 

Moje posty mają charakter karykaturalny i artystyczny. 

Portret użytkownika Kwazar

"Moje posty mają charakter

"Moje posty mają charakter karykaturalny i artystyczny" Smile FAKT One idealnie są dopasowane do otaczającej nas rzeczywistości.Na ten przyklad i ja w odniesieniu do tego artykułu ale i wielu podobnych postuluję ! Tu, dowiezienie palm do tych oaz na marsie i umieszczenie tam beduinów w celach dekoracyjnych. 

Na codzień cierpię (bo lubię) na sztućną inteliĘcję.Z nią dopiero potrafię sie odnaleźć w rzeczywistości.  Reszta to mnie lata,telepie,klapie i powiewa. NIE, Nie uczestniczę nie biorę udziału ! Postoję i popatrzę.

Skomentuj