Na powierzchni ISS znaleziono żywe zarodniki i fragmenty DNA mikroorganizmów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na wysokości około 400 kilometrów, znaleziono żywe zarodniki i fragmenty DNA drobnoustrojów odpornych na niekorzystne środowisko kosmiczne. Zdaniem naukowców można mówić o ustanowieniu nowej górnej granicy biosfery Ziemi.

 

Badanie zostało przeprowadzone w ramach eksperymentu "Test" w przestrzeni kosmicznej. Kosmonauci zebrali 19 próbek pyłu kosmicznego z powierzchni ISS podczas spacerów kosmicznych. Badania próbek dwukrotnie wykazały obecność przedstawicieli rodzaju Mycobacteria i Delftia - rodzina Comamonadaceae, rząd Burkholderiales, które są reprezentantami typowych naziemnych i morskich rodzajów bakterii.

Bakterioplankton morski Mycobacteria zamieszkuje Morze Barentsa. Pozostałe bakterie, których DNA zostały znalezione, zostały wcześniej zidentyfikowane w próbkach glebowych na wyspie Madagaskar.

 

Zdaniem naukowców odkrycie dowodzi hipotezy o zewnętrznym troposferycznym źródle żywych organizmów i sugeruje możliwość przeniesienia materii aerozolowej z troposfery na wysokość jonosfery. Ponadto wyniki badania potwierdzają hipotezę istnienia mechanizmu "windy jonosferycznej", przenoszącego aerozole troposferyczne z powierzchni Ziemi do górnej jonosfery.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

Co w tym dziwnego że w

Co w tym dziwnego że w atmosferze ziemi żyją drobnoustroje ? Dziwne jest że stacja ISS jest nazywana kosmiczną  skoro porusza się w DOLNEJ części termosfery która jest częścią atmosfery ziemi .Nawet grawitacja na tej wysokości niewiele różni się od tej na powierzchni ziemi a efekt niewazkosci jest tylko efektem ubocznym prędkości i siły odśrodkowej , ten sam efekt uzyskuje się w samolotach lecz przen krutki czas ponieważ samolot porusza się w dużo gęstrzej atmosferze niż ISS.Nie są to jakieś teorie spiskowe tylko często pomijane fakty naukowe. Przypominam że 100 km nad ziemią zaczyna się UMOWNA granica kosmosu a realna dopiero ponad 1000 km .Żaden statek z ludżmi na pokładzie nie może nawet zbiżyć się do połowy tej wysokości ponieważ w tej odległości od ziemi zaczyna się pas Van Allena   i kosmonałci po prostu ugotowali by się od promieniowana.

Portret użytkownika mysz0n

Latem widzać ją codziennie,

Latem widzać ją codziennie, jeśli tylko nie ma chmur i to po 2-3 razy, w ostatnim tygodniu koło 22-0 i 1 w nocy, potrzebuje około godziny na okrążenie ziemi. Średnio widać ją 5-6 minut w zależności od trajektorii. Polecam ISS Detector - aplikację na androida, powie Ci co do sekundy kiedy zobaczysz ISS

Strony

Skomentuj