Na półwyspie Jamalskim odkryto kolejny ogromny krater nieznanego pochodzenia

Kategorie: 

Źródło: twitter

W zeszłym tygodniu na rosyjskim półwyspie Jamalskim otworzył się nowy, masywny sinkhol. W wyniku eksplozji, która go stworzyła olbrzymie bloki ziemi i lodu zostały wyrzucone na setki metrów od krateru.

 

Grupa naukowców zbadała krater i ustaliła, że ​​ma on głębokość do 50 metrów. Powstały otwór jest 17 pod względem wielkości spośród wszystkich dotychczasowych obiektów tego typu. W ciągu ostatnich 6 lat na Jamale zlokalizowano wiele kraterów, które nagle pojawiły się w wiecznej zmarzlinie.

 

Większość z nich jest teraz całkowicie zalana wodą. Eksperci podejrzewają, że kratery powstają na skutek rozmrażania się wiecznej zmarzlinie, co uwalnia metan związany pod powierzchnią ziemi w postaci hydratów. Z powodu ciepła kolejne obszary Arktyki podlegają powarznym przeobrażeniom, a kratery są tylko tego widocznym dowodem. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika angie

Jeśli to była eksplozja, to

Jeśli to była eksplozja, to na pewno jakiś satelita by ją zarejestrował (wiele satelit obserwacyjnych, pogodowych i szpiegowskich ciągle fotografuje powierzchnię ziemi), dziwne że jakoś nigdy takich zdjęć się społeczeństwu nie przedstawia.

Skomentuj