Na południowym Atlantyku pojawił się lodowiec w kształcie trumny

Kategorie: 

Źródło: https://earthobservatory.nasa.gov/images/144170/a-place-where-icebergs-go-to-die

Ostatnio pisaliśmy o górze lodowej, która miała idealny prostokątny kształt. Okazało się, że został on dostrzeżony przez pracowników NASA. Pewnego dnia agencja kosmiczna ponownie zaskoczyła ludzi dziwaczną bryłą lodu w kształcie trumny. Wieści mówią, że góra lodowa istnieje już od dawna i otrzymała nazwę B-15T.

 

W 2000 r. Lodowiec Rossa podzielił się na kilka części. Miał on pierwotnie powierzchnię 11 tys. km² (295 × 37 km) i masę 3 trylionów ton. Publikowano na ten temat wiele informacji. Przez osiemnaście lat w wodach Antarktydy dryfowała odłamek tej bryły lodowej, niesiony przez okołobiegunowe prądy Antarktyki.

 

W ubiegłym roku „trumna" skierowała się na północ, zmieniając kierunek ruchu. Naukowcy zauważają, że „na żywo" B-15T nie jest długi, a na północy temperatura jest znacznie wyższa, więc bryła lodowa wciąż topnieje.

 

Ekspert Chris Schumann powiedział, że początkowo góra lodowa nie miała kształtu trumny. Stało się jednak wyjątkowa za sprawą długiej podróży po Antarktydzie. Ostateczna postać uformowała się pod koniec września br. Obiekt został dostrzeżony przez astronautę NASA, pracującego się na ISS.

 

O kolejnych etapach podróży trumiennej góry lodowej będziemy teraz informowani na bieżąco. Naukowcy zauważają, że góry lodowe szybko znikają w tych ciepłych wodach i nazywają to miejsce „cmentarzyskiem lodowców”.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj