Na Podkarpaciu odkryto starożytną osadę

Kategorie: 

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (Przemyśl)

Jeszcze w maju tego roku, podczas prac budowlanych przy rozbudowie drogi wojewódzkiej 885 na podkarpaciu, odkryto neolityczne artefakty pozostawione tam przez prehistorycznych ludzi. Znalezisko zostało ocenione na wczesną epokę brązu, a nowo powstałe stanowisko zostało oznaczone nazwą Malhowice-23. 


Po odkryciu śladów po dawnej osadzie, wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace przy drodze dojazdowej do przejścia granicznego z Ukrainą. Co ciekawe, odnalezione artefakty znajdowały się nieopodal istniejącego wcześniej stanowiska archeologicznego Malhowice-9, na którym to badano osadę z okresu rzymskiego.

Teraz po oddaniu fragmentu z dawnej drogi do badań wykopaliskowych, archeolodzy byli w stanie opisać znalezione tam artefakty. Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie konserwatora zabytków:

"Prace archeologiczne prowadzone były przez uprawnionego magistra archeologii, 
zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, na zlecenie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.  Odsłonięto i przebadano obszar koło 50 arów, pozostała część stanowiska znajduję się pod drogą asfaltową i w jej bliskim otoczeniu. Podczas badań zidentyfikowano 380 obiektów część z nich anulowano podczas eksploracji. Podczas badań natrafiono na osadę jak się wydaje z późnego okresu wpływów rzymskich (potrzebna konsultacja). Na tym terenie zarejestrowano dwie budowle słupowe (6 konstrukcyjnych dołów posłowych.) oraz 3 budynki mieszkalne (chaty) o wymiarach 3m x 4m, 3,5 m x 4, 4 m x 5 m."

Zgodnie z najnowszymi informacjami na ten temat, 27 sierpnia do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków spłynęły kolejne dane na temat nowego stanowiska. W trakcie badań prowadzonych pod przebudowywaną drogą wojewódzką natrafiono na łącznie 130 obiekty archeologiczne. 

Wlicza się do tego:

  • 88 dołków posłupowych tworzących ślady konstrukcji naziemnych,
  • 29 jam gospodarczych,
  • 1 palenisko otwarte,
  • 2 piece garncarskie z jamami przypiecowymi do wypału ceramiki,
  • 1 pochówek oraz
  • 6 zagłębionych obiektów w typie półziemianki


Jak dotąd przebadano dopiero część nowego stanowiska. Wiele z obecnych tam odkryć można przypisać  istniejącemu wcześniej stanowisku archeologicznemu Malhowice-9. Dalsze badania w tym obszarze będą kontynuowane co oznacza, iż już wkrótce dowiemy się nieco więcej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Wygląda mi to na mienie

Wygląda mi to na mienie bezspadkowe kultury Malhowickiej. Czy archeolog przeprosił już za to, że nie zrobił kompletnie NIC by ich nie wymordowano. Czy rząd asygnował już środki na odszkodowania?

Skomentuj