Na początku stycznia 2021 roku Ziemia znajdzie się najbliżej od Słońca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na początku przyszłego roku Ziemia znajdzie się w peryhelium - czyli w punkcie orbity, który znajduje się najbliżej Słońca.

 

Nadchodzące zbliżenie Ziemi i Słońca w 2021 roku przypada akurat na okres Nowego Roku. Nasza planeta minie punkt peryhelium dokładnie 2 stycznia. W drugim dniu nowego roku Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca, ale nie ma w tym żadnej anomalii . Po prostu na początku roku nastąpi moment przejścia peryhelium, czyli punktu orbity Ziemi, w którym nasza planeta corocznie przechodzi w minimalnej odległości od Słońca.

 

Dokładnie 2 stycznia 2021 roku odległość między Słońcem a naszą planetą będzie minimalna w ciągu całego roku i wyniesie 147 093 168 km, co odpowiada 0,9832571 AU). Pozorna średnica Słońca będzie największa w 2021 roku w wyniku czego tarcza słoneczna będzie wyglądała na 3% większą niż na początku lipca, kiedy odległość do naszej gwiazdy będzie maksymalna.

 

Aphelium, czyli punkt kiedy Ziemia znajduje się najdalej od Słońca w ciągu roku, tradycyjnie następuje każdego lata. W 2021 roku stanie się to na początku lipca. Wtedy nasza planeta znajdzie się w odległości ponad 152 mln km od Słońca. Przez cały rok rozmiar tarczy słonecznej zmienia się płynnie, tak więc różnica w rozmiarach ciała niebieskiego w punktach peryhelium i aphelium jest niewidoczna gołym okiem.

 

Przypomnijmy, że w 2020 roku nasza planeta minęła peryhelium w niedzielę 5 stycznia a w aphelium Ziemia znalazła się 6 lipca. Zmiana odległości do Słońca podczas ruchu orbitalnego nie ma zauważalnego wpływu na klimat naszej planety, znacznie silniej wpływa na nią rozmieszczenie kontynentów. Klimat półkuli północnej jest bardziej kontynentalny, ponieważ samych kontynentów jest więcej. Nie zależy to od odległości Ziemi od Słońca i zmiany pór roku - ma na to wpływ nachylenie osi Ziemi do płaszczyzny orbity.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Oprócz Słońca na Kształt

Oprócz Słońca na Kształt orbity Ziemi mają wpływ pozostałe planety Układu Słonecznego. Teraz była koniunkcja Jowisza i Saturna, które są po przeciwnej stronie Słońca niż Ziemia. Na Ziemię działa więc siła grawitacyjna będąca sumą sił tych trzech dużych ciał niebieskich i jest ona skierowana ku Słońcu. Ziemia jest już teraz nieco bliżej  Słońca niż zwykle o tej porze roku. Wzrost obserwowanej średnicy Słońca o 3% to dużo! llość energi cieplnej, która dociera do Ziemi, jest większa niż średnia o 1,03 do kwadratu a więc 6,1%. Czy ma to wpływ na temperaturę Ziemi? Mamy okres ciepłych zim. 

Portret użytkownika Quark

Nie ma to wpływu żadnego tym

Nie ma to wpływu żadnego tym bardziej , że dzieje się tak od początku istnienia układu słonecznego a nie od "wczoraj". Na lokalną temperaturę powierzchni ziemi ma wpływ kąt padania światła słonecznego (a konkretnie podczerwieni) co powoduje , że "okrągły" w przekroju promień światła pada na ziemię pod kątem tworząc owal o powierzchni dużo większej niż faktyczna średnica takiej wiązki w związku z czym gęstość światła (i zawartej w nim energii) na jednostkę powierzchni jest mała a to skutkuje obniżeniem temperatury.

Skomentuj