Na plaży w Australii znaleziono rzadką rybę, która może ważyć więcej niż samochód

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Stephen Jones i jego kolega Hunter Church ujrzeli rybę przy ujściu rzeki Murray w południowej Australii, gdy przejeżdżali obok ciężarówką. Początkowo myśleli, że to kawałek drewna.

 

W ostatni weekend na plaży w parku Koorong w Australii znaleziono rzadką słoneczną rybę (Mola mola), która może ważyć więcej niż samochód i ma długość 1,8 m. Zdjęcia zostały opublikowane na Facebooku przez Lynette Grzelak - donosi CNN.

 

Przy ujściu rzeki Murray rybę znalazł Stephen Jones, partner Grzelak. Początkowo ludzie myśleli, że to kawałek drewna. Jones powiedział jej, że ryba jest bardzo ciężka i ma grubą skórę, przypominającą skórę nosorożca.

 

Państwowa organizacja Parki Narodowe Australii Południowej poinformowała na Facebooku, że Mola Mola jest największą na świecie rybą kostnoszkieletową.

 

W komentarzu w CNN, kierownik Muzeum Australii Południowej Ralph Foster poinformował, że Mola Mola (samogłów) została po raz pierwszy odkryta i nazwana w 2017 roku. Żywi się meduzami i może dorastać do ponad dwóch metrów długości.

 

Rybę zyskała nazwę słoneczna ze względu na swój zwyczaj opalania się. Badania wykazały, że przedstawiciele gatunków podchodzą na powierzchnię wody i wygrzewają się w słońcu. Potem mogą zanurzyć się na kilkaset metrów i przebywać w głębinach przez długi czas.

 

Słonecznice nie są niebezpieczne dla ludzi, ale z powodu wygrzewania się w słońcu mogą zagrażać jachtom i łodziom. Niektóre z nich osiągają takie rozmiary, że mogą zatopić mały statek. Te stworzenia są mało poznane. Do niedawna uważano, że ich siedliska znajdują się na półkuli południowej, ale kilka tygodni temu Mola Mola została wyrzucona przez fale na plażę w Kalifornii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Zielony ludzik

hehe  troche przeklamany ten

hehe  troche przeklamany ten artykul.  jakims cudem widzialem kilka razy ten gatunek ryby pracujac jako rybak na kutrze w 2005 roku w Irlandii.

lokalni ludzie nazywaja ta rybe Sunfish.

poza tym nazwa SLONECZNICA w ostatnim akapicie jest bardzo mylna  ktora odnosi sie  do drobnego rozmiaru ryb slodkowodnych pod ta sama nazwa.

 

Skomentuj