Na plażach w Bangladeszu znaleziono dziesiątki żółwi uwięzionych w plastikowych śmieciach

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zginęło co najmniej 20 żółwi. Uratowano kilkadziesiąt. Wszystkie były zaplątane w plastik wyrzucony na jedną z najdłuższych plaż na świecie.

 

Mieszkańcy twierdzą, że w sobotę późnym wieczorem na plażę fale wyrzuciły dużo śmieci, głównie plastikowe butelki, sieci rybackie i boje. W niedzielę na wydmach zaczęto znajdować żółwie zaplątane w odpady. Według Departamentu Leśnictwa Bangladeszu po raz pierwszy na 120-kilometrowej plaży w Zatoce Bengalskiej zarejestrowano taką ilość śmieci.

„Setki mieszkańców poszło na plażę, aby ratować żółwie. Ludzie pracowali od wczesnego rana do późnej nocy” - powiedział rzecznik departamentu Sohal Hossein. „Zakopaliśmy martwe żółwie i spróbujemy wypuścić pozostałe z powrotem do morza”.

Przedstawiciele organizacji Plastic Bank Bangladesz, organizacji non-profit zajmującej się czyszczeniem plaż, powiedzieli, że ich wolontariusze znaleźli co najmniej 20 żółwi oliwnych na 50 ton śmieci, które rozciągały się na ponad 10 km linii wybrzeża. A Shahriyar Rahman, wiodący specjalista od żółwi w organizacji pozarządowej Creative Conservation Alliance, powiedział, że większość zmarłych stworzeń miała co najmniej 30 lat.

„Żółwie często wpadają w pułapki z plastiku dryfującego w morzu i zwykle umierają z powodu uduszenia. Wygląda na to, że to samo stało się tutaj” – dodał Rahman.

Każdego roku około 26 ton odpadów z tworzyw sztucznych dostaje się do Zatoki Bengalskiej w Bangladeszu. Są zrzucane ze statków lub sprowadzane falami z sąsiednich krajów. Tym razem było po prostu o wiele więcej śmieci.

 

Żółwie oliwne są najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem żółwi morskich na świecie, jednak ich liczba stale maleje, a sam gatunek jest wymieniony na Czerwonej liście IUCN jako zagrożony. Władze Bangladeszu wszczęły dochodzenie w sprawie tego nieprzyjemnego zdarzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt