Na plażach Morza Azowskiego odnaleziono tysiące martwych meduz

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Plażowicze wypoczywający na wybrzeżu Morza Azowskiego na Krymie byli bardzo zaskoczeni gdy znaleźli na plażach tysiące martwych meduz, które przykrywały je niemal całkowicie. Według władz ta masowa śmierć jamochłonów została spowodowana przez sztorm jaki wystąpił na tym akwenie.

Morze Azowskie zostało zalane meduzami, a niektóre z nich zostały wyrzucone na brzeg. Do zdarzenia doszło we wtorek, 26 listopada. Zdaniem specjalistów ta gigantyczna ilość martwych meduz to nie wymieranie na skutek skażenia tylko efekty burzy na morzu.

 

Za relokację dużej ilości tych morskich zwierząt odpowiada wiatr i prądy morskie, które po prostu wyrzucają meduzy na brzeg. Dzieje się tak dlatego, że nie są one w stanie wydostać się na otwarte morze o własnych siłach i w dużej mierze płyną z prądem bez dużej kontroli. 

 

Oprócz tego rosyjscy biolodzy morscy wyjaśniają, że na na wyrzucenie tak dużej ilości jamochłonów ma wpływ tegoroczna inwazja meduz na Morzu Azowskim, która jest spowodowana czynnikami środowiskowymi, takimi jak wczesna wiosna i rosnący poziom zasolenia. Eksperci zwracają też uwagę, że meduzy zaczynają umierać w momencie, gdy trafią na plażę, ale nadal mogą żądlić ludzi, jeśli ci wejdą w kontakt z ich zwłokami. Z tego powodu zaleca się szczególną ostrożność.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj