Na Oceanie Spokojnym odkryto wypływ ciepłej cieczy z dna w okolicy Strefy Cascadia

Kategorie: 

Źródło: Philip et al./Science Advances

W pobliżu zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych na dnie oceanu znaleziono wyciek ciepłej cieczy. O odkryciu informuje Uniwersytet Waszyngtoński.

 

Wyciek z dna morskiego zidentyfikowała załoga statku badawczego RV Thomas G. Thompson, która ze względu na warunki pogodowe opóźniła wyprawę dłużej niż oczekiwano. Odkryto je 80 kilometrów od wybrzeży Oregonu sonar statku pokazał nieoczekiwane pióropusze bąbelków około kilometra pod powierzchnią oceanu. Dalsze badania z użyciem podwodnego robota wykazały, że bąbelki były tylko niewielkim składnikiem ciepłej, chemicznie odrębnej cieczy wypływającej z osadu. Miejsce to nazywano „oazą pytyjską”.

 

Nowe wycieki występują w pobliżu uskoków pionowych, które przecinają masywną strefę subdukcji Cascadia. Te uskoki poślizgowe, w których fragmenty skorupy oceanicznej i osadów przesuwają się obok siebie, istnieją, ponieważ płyta oceaniczna uderza w płytę kontynentalną pod kątem, kładąc nacisk na leżącą nad nią płytę kontynentalną.

 

Zaobserwowano nie tylko bąbelki metanu, ale także wodę wydobywającą się z dna morskiego. To jest coś, czego nigdy wcześniej nie zidentyfikowano. Dalsze badania wykazały, że ciecz opuszczająca dno morskie jest o 9 stopni Celsjusza cieplejsza niż otaczająca ją woda morska. Z obliczeń wynika, że ​​ciecz pochodzi bezpośrednio ze strefy subdukcji Cascadii, gdzie temperatura waha się od 150 do 250 stopni. Wyciek pochodzi ze strefy uskoków utworzonej przez przesuwanie się płyt tektonicznych.

 

W pobliżu mogą istnieć podobne miejsca wycieku płynów, choć trudno je wykryć z powierzchni oceanu. Znaczący wyciek płynu z centralnego Oregonu może wyjaśniać, dlaczego uważa się, że północna część strefy subdukcji Cascadia, u wybrzeży Waszyngtonu, jest silniej zablokowana lub sprzężona niż południowa część u wybrzeży Oregonu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Jestem kim jestem co widać.

Jestem kim jestem co widać. Wyraziłem tylko spostrzeżenie że aby kogoś poprawiać trzeba się wpierw samemu pilnować.. to nie była zaczepka a raczej pomocna dłoń. Dlaczego odbierasz to jak atak ? Czy wszędzie trzeba doszukiwać się złych intencji ?

To jest właśnie główny powód agresji i chamstwa na tym forum.. że wielu widzi to czego się (niesłusznie i mylnie) spodziewa a czym ono wcale nie jest. Trzeba umieć i chcieć widzieć dobro  Smile

Portret użytkownika Arya

Ja tylko odpowiedziałem na

Ja tylko odpowiedziałem na twoje pytanie. Godzina wysłania przez Ciebie posta i godzina publikacji artykułu nie ma znaczenia. Mogłem przecież nie podać żadnego linka i wtedy nie miałabyś punktu odniesienia. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj