Na Oceanie Arktycznym odkryto nową wyspę w pobliżu archipelagu Nowa Ziemia

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ekspedycja w rejonie północnej części archipelagu Nowa Ziemia statku hydrograficznego Seneż (ros. Сенеж ), wchodzącego w skład Floty Północnej, przyniosła nieoczekiwane rezultaty, informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

 

W procesie badania hydrogramów odkryto wiele nowych obiektów geograficznych na Wyspie Północnej, które zostały utworzone po wycofaniu się skorupy lodowej, a w pobliżu lodowca Czaewa (ros. Чаева) znaleziono nową wyspę. Obecnie jednostka hydrograficzna Seneż nadal wykonuje zadania zgodnie z planem badań oceanograficznych na Morzu Barentsa. Kampania arktyczna potrwa jeszcze około półtora miesiąca.

 

W końcu sierpnia Seneż wyszedł z bazy na Morze Łaptiewów i popłynął w kierunku Nowej Ziemi na Morzu Karskim, badając tam m. in. obszar tzw. białych plam. Seneż w kooperacji z okrętami Flotylli Kolskiej realizuje zadania flagowe w strefie arktycznej. Rosjanie zintensyfikowali w ostatnich latach rejsy badawcze okrętów Floty Północnej w tej części świata.

 

Najbardziej dogodną porą roku do wypraw jest koniec lata i początek jesieni. W tym okresie pokrywa lodowa na morzach północnych osiąga minimum, co z powodzeniem umożliwia badanie odległych rejonów Arktyki. W roku 2015 Seneż odkrył dziewięć wysp i pięć cieśnin, a w 2013 roku dwa śmigłowce Mi-26 natrafiły na nową wyspę na Płyciźnie Wasiljewskiej w Jakucji. Nadano jej nazwę Yaya (ros. Яя).

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika pacynka

To teraz biedny Google Maps

To teraz biedny Google Maps musi znów zagonić do roboty swoich grafików od picu na wodę, fotomontażu. Ktoś musi zrobić wreszcie porządek z tymi Ruskimi. Nawet wspaniałego "Lądowania na księżycu" nie zostawili w spokoju tylko się podśmiewali...

Skomentuj